Przejdź do zawartości

Pomoc:Spis treści

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
(Przekierowano z Pomoc)
Pomoc Wikibooks
Spis treści

Pomoc Wikibooks

Wikibooks jest zbiorem darmowych książek pisanych przez internautów. Poniższe strony pomocy zawierają porady i informacje o naszym projekcie. Projekt ten – będący siostrzanym projektem Wikipedii – powstał 10 lipca 2003 r. Polska wersja została uruchomiona 24 stycznia 2004 roku i w tej chwili posiada już 413 podręczników, a w nich 6882 artykuły.

Wstęp

 Osobna strona: Wstęp.

Posiada wiadomości, jakimi musi się posługiwać Wikipedysta, by zacząć pisać na projekcie. Zawiera wstępne informacje na temat edycji stron w przestrzeni nazw (główna) i Wikijunior. Jakimi licencjami opatrzyć pisane książki (podręczniki wielomodułowe) i broszury (podręczniki jednomodułowe), aby one były na polskim Wikibooksie podręcznikami, a nie artykułami encyklopedycznymi.

Zawiera podstawowe odzywki wikipedystów, wikietykietę oraz zasady i wskazówki, tzn. jak zachowywać się na tym projekcie. Posiada szybką pomoc o projekcie. Informuje dlaczego nie wybierać tego serwisu, gdy nie chcemy czegoś podręcznikowego ogłaszać na wolnych licencjach. Przedstawia nowym użytkownikom dla przyszłych twórców podręczników w serwisie, co powinni wiedzieć, aby zacząć tam pisać podręczniki.

Przedstawia, dlaczego używać książek o licencjach wolnych, jakie są tego zalety. Mówi, kiedy nie pisać na Wikibooks. Na końcu posiada Informacje prawne na temat używania woluminów i licencji (praw autorskich), na nim stworzonych.

Edycja

 Osobna strona: Edycja.

Posiada w informacjach stronę brudnopisu informującą, gdzie można nauczyć się pisać poszczególne moduły. Mówi jak przeprowadzać edycje poszczególnych artykułów w książce. Przedstawia jak przeprowadzać import stron przez administratorów projektu.

Posiada informacje na temat nazewnictwa książek i w nich artykułów, czyli modułów. Informuje on o opatrzeniu książek o poziom rozwoju edycji podręcznika. Mówi jak ilustrować poszczególne artykuły pozycji książkowych i zawiera informacje na temat ilustracji plików w przestrzeni nazw Plik. Ma informacje na temat nauki edycji edytując Wikibooksa.

Informuje jak uzyskać podświetlanie składni kodów informatycznych. Jeśli są problemy ze z polskimi znakami, to jak je wpisać umiejętnie na projekcie. Pomaga tworzyć Quiz'e, tzn. testy wyboru, by nauczyć się logicznie myśleć. Dzięki tego rozdziałowi możemy się nauczyć edytować artykuły, w tym jego stronę główną. Możemy tam znaleźć stronę ze zbiorem szablonów do wykorzystania. Te dział ma elementy na temat tworzenia podręcznika, co to jest wandalizm, i jak je usuwać.

Przedstawia jak zrobić podręcznik w formie do wydruku, np. jak go przeformatować na format PDF, i za pomocą jakiego narzędzia można to zrobić. Informuje jak zarządzać kolekcjami książek stworzonych przez użytkowników.

Wkład miesiąca

 Osobna strona: Wkład miesiąca.

Możemy przeprowadzić konkurs, w których wybieramy najlepsze i wyróżnione książki miesiąca, tzn. powstałe w ciągu ostatniego miesiąca lub w ogólne powstałe na projekcie. Posiada regulamin, jak przeprowadzać to owo głosowanie.

Przedstawia jakimi szablonami opatrzyć stronę główną podręcznika, gdy zostanie ona wyróżniona jako: Nowe podręczniki miesiąc albo Wyróżnione podręczniki miesiąca. Dana książka może być wyróżniona tylko raz. Ile należy mieć edycji, aby zacząć tam głosować, by wyróżnić takowy podręcznik.

Komunikacja

 Osobna strona: Komunikacja.

Zawiera strony, z jakich może korzystać wikipedysta, by się nauczyć pisać na projekcie. Strony dzięki, których autorzy mogą się ze sobą komunikować. Stronę główną komunikacji, tablicę ogłoszeń, stronę dla obcokrajowców i strony dyskusji stron artykułu (w których osoby mogą pisać wszystko na temat danego artykułu, czy strony).

Posiada jakimi narzędziami to robić, tzn. na głównej stronie rozmowy, czy na kanale IRC. Posiada jak skontaktować się z zarządcą projektu. Posiada również stronę ogłoszeń, na którym każdy wikipedysta może zostawić ogłoszenie. Informuje, jak komunikować się pomiędzy użytkownikami.

Korzystanie z Wikibooks

 Osobna strona: Korzystanie z Wikibooks.

Zawiera stronę zbioru książek w projekcie i jak go przeglądać. Propozycję tematów książek. Promocji Wikibooksa. Jak wyszukiwać podręczniki losowo, powstałe ostatnio. Ma wiadomości, na temat przeglądania po liście woluminów. Posiada elementy na temat trybu ciemnego na wyświetlaczach z oszczędnością energii elektrycznej.

Historia Wikibooks

 Osobna strona: Historia Wikibooks.

Zawiera informacje statystyczne o podręcznikach. Dostarcza wiadomości na temat historii powstania projektu i dalszego istnienie serwisu, o urodzinach Projektu, sprzątania Wikibooksa itp., jak i o kalendarzu serwisu.

Technikalia

 Osobna strona: Technikalia.

Zawiera zestaw stron technicznych na temat Wikibooksa, jak w przypadku przestrzeni nazw, czy też o wizualnym edytorze, potrzebny do edycji artykułów w przestrzeni głównej, jak i o najnowszych skórkach, które może sobie włączyć użytkownik, strony księgozbiorów po książkach i istniejące portale, jako zestawy kategorii książkowych, do których zaliczamy woluminy.

Opisuje kategorie jakie są na projekcie w podstawowej kategorii Kategorie i jej podkategoriach. Posiada linki do najważniejszych stron specjalnych (strony w przestrzeni nazw Specjalna), które dostarczają informacje na temat, co jest nie tak ze stronami w projekcie, i dodatkowe funkcje.

Informuje jakie są strony techniczne głównej strony rozmów i innych administracyjnych stron (np. aby zgłosić problem, czy też dać zadania administratorowi, nawet interfejsu), te strony mogą być do usuwania, czy też naprawy stron, a nawet ogłasza o naruszeniach praw autorskich. Pokazuje jak edytować lewą nawigację środowiska graficznego każdej skórki.

Strona główna

 Osobna strona: Strona główna.

Zawiera moduły, czyli składowe strony głównej projektu (Wikibooks:Strona główna), jak i strony głównej dla dzieci (Wikijunior:Strona główna). Zawiera w opisie, jakie szablony są wykorzystywane, które one wykorzystuje się do ich stworzenia, aby wszystko działało poprawnie.

Wybrane książki

 Osobna strona: Wybrane książki.

Zawiera strony na temat: Polecanych książek (12 zestawów po trzy podręczniki), Wyróżnionych książek miesiąca (2 zestawy po dwa podręczniki) i Nowych książek miesiąca (3 zestawy po dwa podręczniki). Posiadają też one stronę zbiorczą kolejno: {{Wikibooks:Polecane książki}}, {{Wyróżnienia książek miesiąca/Wyróżniony}} i {{Nowe podręczniki miesiąca/Zwycięzca}}.

Szablony

Szablony na projekcie

Wszystkie szablony na Wikibooks - strona specjalna wyświetlająca wszystkie szablony istniejące na polskim projekcie Wikibooks. Tam szablony są skategoryzowane alfabetycznie względem jego nazwy, nie pełnej nazwy. Są podzielone na okna, między którymi możemy się przesuwać.

Wizualne opisy szablonów

Szablony przedstawione w postaci wizualnej, tzn. jak wyglądają po wywołaniu:

Opisowe zestawy szablonów

Szablony podzielone na zestawy względem postępujących jego fragmentów od podstawowych do zaawansowanych:

Ogólny opis szablonów

Zawiera informacje na temat szablonów w projekcie, opisuje je, jak działają, do czego one służą. Ma do nich w sobie linki do stron szablonów w przestrzeni nazw Szablon. W kolejnych częściach opisowach są opisane coraz bardziej skomplikowane szablony, jakie są na polskim Wikibooksie, a w wersji wizualnej są za to podzielone je na kategorie.

Administracja

 Osobna strona: Administracja.

Zawiera strony informujące do czego służą poszczególne uprawnienia projektu. Jak komunikować się z użytkownikami administracji serwisu, aby pomogli w zrobieniu ściśle określonego celu, ale ze spełnionymi pewnymi zasadami, i jak dać zadanie administratorowi bota do zrobienia pewnych operacji. Mówi jak uzyskać uprawnienia administracyjne przez danego użytkownika.

Informuje, jak komunikować się użytkownikami administracji całego projektu MediaWiki. Propaguje, jak zmienić swoją nazwę użytkownika na projekcie.



Powrót na stronę główną
Koniec