Pomoc:Spis treści/Szablony - Tom II
Narzędzia
Działania
Ogólne
Drukuj lub eksportuj
W innych projektach
Wygląd
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Pomoc Wikibooks - Szablony
Szablony, otwierające i zamykające, stronicowe
[edytuj]Szablony (kombajny) z główną częścią o domyślnej szerokości 822px i z jej prawą domyślną częścią:
[edytuj]- {{StronaStart}} i {{StronaKoniec}} - szablony, otwierający i zamykający, (ogólny kombajn), której główną część możemy zrobić, aby była szersza lub węższa, i w szablonie możemy uzyskać wyłączenie menu bocznego.
- {{StronaTytułowa}} - szablon do wyświetlania wycentrowanego napisu nazwy danej książki o dużym rozmiarze i bezpośrednio pod nim ewentualnie nazwą autora książki o średniej czcionce, a na samym dole jest wycentrowany napis
"SPIS RZECZY"
o rozmiarze zbliżonym do napisu autora. Między nazwą autora książki na tym ostatnim napisem jest użyty szablon {{---}}.
- {{StronaTytułowa}} - szablon do wyświetlania wycentrowanego napisu nazwy danej książki o dużym rozmiarze i bezpośrednio pod nim ewentualnie nazwą autora książki o średniej czcionce, a na samym dole jest wycentrowany napis
Inne specjalistyczne szablony tego typu
[edytuj]- {{UnikatowaStronaStart}} i {{UnikatowaStronaKoniec}} - szablony, otwierający i zamykający, bez nagłówka szablonu {{Podręcznik}} stworzony w oparciu {{Nagłówek}}.
- {{UnikalnaStronaStart}} i {{UnikalnaStronaKoniec}} - szablony, otwierający i zamykający, z tym nagłówkiem.
- W powyższych szablonach po prawej stronie znajduje się spis treści nagłówków, który może występować w dwóch formach, tzn., w zależności, czy ten nagłówki są zdefiniowane przy pomocy szablonu {{SpisTreści}} lub nie, lub jeżeli któryś z nich znajduje się na stronie głównej podręcznika.
- {{SkomplikowanaStronaStart}} i {{SkomplikowanaStronaKoniec}} - tego typy szablony z tym nagłówkiem, tylko z innym komunikatem z prawej strony za częścią artykułową szablonu, w której znajduje się tytuł strony, licencja oraz rozwijany wykaz modułów w książce i spis treści aktualnego artykułu.
A szablony na całą szerokość strony bez tego nagłówka:
[edytuj]- {{StandardowaStronaStart}} i {{StandardowaStronaKoniec}} - szablony, otwierający i zamykający, obramujący zawarte treści wraz z marginesem wewnętrznym.
- {{PodstawowaStronaStart}} i {{PodstawowaStronaKoniec}} - szablony, otwierający i zamykający, z obramowaniem, ale bez tego marginesu wewnętrznego.
- {{ProstaStronaStart}} i {{ProstaStronaKoniec}} - szablony, otwierający i zamykający, bez obramowania i marginesu wewnętrznego.
Szablony zwykłe stronicowe
[edytuj]- Szablony zwykłe stronicowe, do tworzenia pewnych obiektów z zawartością, z uchwytem, który jest tłumaczony na numer tego typu obiektów, i do nich szablony linków, które linkują do
id
tych szablonów, które przyjmują parametr| uchwyt =
(szablony wypowiedzeń) lub jako drugi parametr (szablony, np. wzorów, a nie punktów), czy jako pierwszy parametr (szablony punktów), w zależności, jaki to jest szablon.
Szablony obiektów
[edytuj]- {{Wzór}} i {{Wzór2}}, {{CentrujWzór}} i {{CentrujWzór2}} oraz {{MathMLWzór}} i {{MathMLWzór2}}, {{CentrujMathMLWzór}} i {{CentrujMathMLWzór2}} - szablony do numerowania wzorów matematycznych, czy chemicznych, czy nawet fizycznych, to bez 2, to numeracja jest po prawej stronie, a z nim po lewej, a to z MathML, do generowania wzorów jest wykorzystywana technologia
MathML
. - {{Rysunek}} - szablon wyświetlający rysunek z numerem rysunku generowanym przy pomocy uchwyty.
- {{ZobaczTeż}} i {{Patrz}} - szablony punktów, pierwszy, co mamy zobaczyć, by ujżeć dodatkową informację, a drugi by dobaczyć dodatkową informację.
- {{Twierdzenie}}, {{Hipoteza}}, {{Lemat}}, {{Kryterium}}, {{Dowód}}, {{Postulat}}, {{Postulaty}}, {{Określenie}}, {{Zadanie}}, {{Praktyka}}, {{Procedura}} i {{Schemat}} - szablony wypowiedzeń, one korzystają z szablonu ogólnego wypowiedzenia (kombajnu) {{Wypowiedzenie}}, który można przestawić, by stał się szablonem szczególnym za pomocą parametru, np. według:
| rodzaj = Twierdzenie
. - {{Śródtytuł}} - szablon uchwytu nagłówka umieszczany w nagłówku rozdziału, tam może być użyty tylko raz, też nie może być w tekście rozdziału, bo inaczej szablon zwróci odpowiednie kategorie błędu.
- {{Formuła}} i {{MathMLFormuła}} - szablony formuł, pierwszy wzór generuje jako obrazek, a drugi w technologii
MathML
. - {{Tekst}} - szablon umieszczany wewnątrz parametru przeznaczony na wzór pomiędzy znacznikami do tworzenia wzorów matematycznych.
Szablony linków, one przyjmują uchwyt jako pierwszy parametr, drugi (opcjonalny) - nazwa artykułu, a trzeci (opcjonalny), używany, jeśli podano drugi, to pełna nazwa książki
[edytuj]- {{LinkWzór}} i {{LinkRysunek}} - szablony linkujące do wzorów i rysunków, {{LinkZobaczTeż}} i {{LinkPatrz}} - szablony do punktów, {{LinkTwierdzenie}}, {{LinkHipoteza}}, {{LinkLemat}}, {{LinkKryterium}}, {{LinkDowód}}, {{LinkPostulat}}, {{LinkPostulaty}}, {{LinkOkreślenie}}, {{LinkZadanie}}, {{LinkPraktyka}}, {{LinkProcedura}} i {{LinkSchemat}} - one używają szablonu ogólnego linku wypowiedzeń (kombajnu): {{LinkObiekt}}, który linkuje zwykle do szablonu {{Wypowiedzenie}}, ale ten szablon można przestawić, by linkował do odpowiednio ściśle określonych szablonów wypowiedzeń szczególnych, za pomocą odpowiedniego parametru, np. według:
| typ = wzór
. Te szablony linkują kolejno do odpowiednich szablonów szczególnych wypowiedzeń, którego nazwa jest taka sama jak te linki, tylko bez początkowego Link. Szablon generujący linki do odpowiednio uformowanych wzorów wraz z numerowami ich, linkujący do wzorów - można powiedzieć, że linkuje do różnych szablonów, wykorzystujący ten sam znacznik wzorów matematycznych, mający w sobie zaimplmentowany opcjonalny uchwyt, gdzie numeracja jest po prawej lub po lewej, czy nawet wzór jest wycentrowany, czy też jest w technologiiMathML
. Ten szablon linków nie odróźnia jakiego typu jest ten szablon wzorów, do którego chcemy przenieść się, po naciśnięciu na ten odnośnik. - {{LinkŚródtytuł}} i {{LinkŚródtytułTutaj}} - szablony linkujące do odpowiednich rozdziałów w jakiś artykułach, pierwszy drukuje jego nazwę i jego link, drugi wyświetla link o nazwie Patrz: tutaj, który jest linkiem do tego typu nagłówka jak z szablonem tutaj pierwszym.
Analogiczne szablony do stronicowych
[edytuj]Szablony linków do innego projektu
[edytuj]- {{Softredirect}} - szablon linków mówiący, że właściwa strona znajduje się w innym projekcie, aby ją kliknąć na powyższy link, jeśli chcesz ją obejrzeć.
Szablony linków wewnętrznych inteligentnych
[edytuj]Te szablony są wyświetlane z kolorowaniem generowanego linku w zależności do jakiej kategorii należy strona tam podana.
Szablony ogólne do specjalnego zastosowania
[edytuj]- {{Link wewnętrzny}} - ogólny szablon do linków wewnętrznych z przestrzenią nazw wraz nazwą strony w podanej jednej zmiennej.
- {{Sekcja referencyjna}} - szablon linków linkujący między stronami w jednym podręczniku w tym samym projekcie.
Szablony ogólne (kombajny)
[edytuj]- {{LinkOgólne}} i {{LinkOgólne2}} - ogólny szablon linków wewnętrznych z podaną nazwą przestrzeni nazw i nazwą strony w różnych parametrach.
Szablony specjalistyczne
[edytuj]Szablony specjalizujące się w konkretnych zastosowaniach linków inteligentnych.
Szablony, z domyślną nazwą przestrzeni nazw, zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie (wyłącznie dla szablonów z końcówką 2) nazwą strony, linkujące domyślnie do aktualnego projektu
[edytuj]- {{LinkGłówna}}, {{LinkWikijunior}}, {{LinkKategoria}}, {{LinkPlik}}, {{LinkSzablon}}, {{LinkUżytkownik}}, {{LinkPomoc}}, {{LinkModuł}}, {{LinkKomunikat}}, {{LinkSpecjalna}} - szablony linków, o nazwach przestrzeni nazw artykułów w linku sugeruje jego nazwa po przedrostku Link, mogący linkować do różnych projektów w tych przestrzeniach po podaniu parametru
| klucz projektu =
albo| kod języka =
lub| kod projektu =
. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku. - {{LinkWikijunior2}}, {{LinkKategoria2}}, {{LinkPlik2}}, {{LinkSzablon2}}, {{LinkUżytkownik2}}, {{LinkPomoc2}}, {{LinkModuł2}}, {{LinkKomunikat2}} i {{LinkSpecjalna2}} - szablony linków, o nazwach przestrzeni nazw artykułów w linku sugeruje jego nazwa po przedrostku Link, mogący linkować do różnych projektów w tych przestrzeniach po podaniu parametru
| klucz projektu =
albo| kod języka =
lub| kod projektu =
. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu wraz z polską nazwą przestrzeni nazw.
Szablony linkujące do stron w przestrzeni nazw Wikibooks z innym wyświetlanym przedrostkiem niż domyślnie z nazwą strony
[edytuj]- {{LinkWB}} - szablon linków skrótów w danej przestrzeni nazw, nazwa linku jest nazwą artykułu w tej przestrzeni nazw wraz z przedrostkiem WB:.
Szablony, z domyślną (główna) nazwą przestrzeni nazw, zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie (wyłącznie dla szablonów z końcówką 2) nazwą strony, linkujący do innych projektów niż aktualna
[edytuj]- {{LinkPediaGłówna}}, {{LinkSłownikGłówna}}, {{LinkCytatyGłówna}}, {{LinkŹródłaGłówna}}, {{LinkPodróżeGłówna}}, {{LinkMediaWikiGłówna}}, {{LinkMetaWikiGłówna}}, {{LinkCommonsGłówna}}, {{LinkSpeciesGłówna}}, {{LinkNewsGłówna}}, {{LinkWersytetGłówna}} i {{LinkDaneGłówna}} - szablony linkujący do danej przestrzeni nazw, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest podaną nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
Szablony, z nazwą przestrzeni nazw Kategoria, zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie (wyłącznie dla szablonów z końcówką 2), nazwą strony, linkujące do innych projektów niż aktualna
[edytuj]- {{LinkPediaKategoria}}, {{LinkCommonsKategoria}} - szablony linkujące do danej przestrzeni nazw, w nieaktualnym projekcie, o której sugeruje jego nazwa po przedrostku Link, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
- {{LinkPediaKategoria2}}, {{LinkCommonsKategoria2}} - szablony linkujące do danej przestrzeni nazw wskazanym przez nazw linku, w nieaktualnym projekcie, o której sugeruje jego nazwa po przedrostku Link. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu wraz z polską nazwą przestrzeni nazw.
Szablony, z nazwą przestrzeni nazw o nazwie kanonicznej Project, zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie (wyłącznie dla szablonów z końcówką 2) nazwą strony, linkujące do innych projektów niż aktualna
[edytuj]- {{LinkPediaProjekt}}, {{LinkŹródłaProjekt}}, {{LinkCytatyProjekt}}, {{LinkNewsProjekt}}, {{LinkSłownikProjekt}}, {{LinkPodróżeProjekt}}, {{LinkSpeciesProjekt}}, {{LinkCommonsProjekt}}, {{LinkDaneProjekt}} i {{LinkMetaWikiProjekt}} - szablony, linkujące do danej przestrzeni nazw, w nieaktualnym projekcie, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
- {{LinkPediaProjekt2}}, {{LinkŹródłaProjekt2}} i {{LinkMetaWikiProjekt2}} - szablony, linkujące do danej przestrzeni nazw, w nieaktualnym projekcie, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu wraz z polską nazwą przestrzeni nazw.
Szablony, z nazwą przestrzeni nazw Pomoc, zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie (wyłącznie dla szablonów z końcówką 2) nazwą strony, linkujące do innych projektów niż aktualna
[edytuj]- {{LinkPediaPomoc}}, {{LinkMediaWikiPomoc}} i {{LinkMetaWikiPomoc}} - szablony, linkujące do danej przestrzeni nazw, w nieaktualnym projekcie, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
- {{LinkPediaPomoc2}}, {{LinkMediaWikiPomoc2}} i {{LinkMetaWikiPomoc2}} - szablony, linkujące do danej przestrzeni nazw, w nieaktualnym projekcie, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu wraz z polską nazwą przestrzeni nazw.
Szablony, z nazwą przestrzeni nazw Specjalna, zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie nazwą strony, linkujące do innych projektów niż aktualna
[edytuj]- {{LinkMetaWikiSpecjalna}} - szablon, linkujący do danej przestrzeni nazw, w nieaktualnym projekcie, z opcjonalnie podaną nazwą linków, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
Szablony, z nazwą przestrzeni nazw specjalnych projektu Wikipedia, zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie (wyłącznie dla szablonów z końcówką 2) nazwą strony, linkujące do innych projektów niż aktualna
[edytuj]- {{LinkPediaWikiprojekt}} i {{LinkPediaPortal}} - szablony, linkujące do danej przestrzeni nazw, w nieaktualnym projekcie, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
- {{LinkPediaWikiprojekt2}} i {{LinkPediaPortal2}} - szablony, linkujące do danej przestrzeni nazw, w nieaktualnym projekcie, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu wraz z polską nazwą przestrzeni nazw.
Szablony, z innymi nazwami przestrzeni nazw, zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie nazwą strony, linkujące do innych projektów niż aktualna
[edytuj]- {{LinkMediaWikiExtension}} i {{LinkDaneProperty}} - szablon linkujący do danej przestrzeni nazw, informujący ostatni człon nazwy szablonu, w nieaktualnym projekcie, na różnych projektach wskazanych przez nazwę szablonu linku. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
Szablony specjalistyczne zbudowane w oparciu o szablon {{LinkOgólne}}, z podaną lub nie nazwą strony, linkujące do innych projektu, tutaj angielskiej Wikipedii lub angielskiego Wikibooksa
[edytuj]- {{LinkEnPediaGłówna}} - linkuje do angielskiej Wikipedii do przestrzeni nazw głównej. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
- {{LinkEnGłówna}}, {{LinkEnWikijunior}}, {{LinkEnKategoria}} i {{LinkEnProjekt}} - linkujące do angielskiego Wikibooksa do różnych przestrzeni nazw. Nazwa linku w szablonie jest nazwą artykułu lub podaną nazwą linku.
Szablony ogólne do ustępu (kombajny)
[edytuj]- {{LinkUstęp}} - szablon linków wewnętrznych zbudowany o szablon {{LinkOgólne}} z nagłówkiem nazwy strony, podstrony (ze względu na
:
lub/
) lub strony.
- {{LinkGłównaUstęp}}, {{LinkWikijuniorUstęp}}, {{LinkSzablonUstęp}}, {{LinkModułUstęp}}, {{LinkPomocUstęp}}, {{LinkProjektUstęp}}, {{LinkKategoriaUstęp}}, {{LinkUżytkownikUstęp}} i {{LinkSpecjalnaUstęp}} - szablony linkujące, o danych nazwach przestrzeni nazw, do podanych artykułów, w linku sugeruje jego nazwa po przedrostku Link, w aktualnej projekcie, bez podanej nazwy linku, na polskim Wikibooks, liczący nazwę linku podobnie jak szablon, o którego jest on zbudowany, mogący linkować do różnych projektów w tych przestrzeniach po podaniu parametru
| klucz projektu =
albo| kod języka =
lub| kod projektu =
. - {{LinkPediaGłównaUstęp}}, {{LinkPediaSzablonUstęp}}, {{LinkPediaPomocUstęp}} i {{LinkPediaProjektUstęp}} - szablony linkujące, o danych nazwach przestrzeni nazw, do podanych artykułów, w linku sugeruje jego nazwa po przedrostku LinkPedia, w aktualnej projekcie, bez podanej nazwy linku, na polskiej Wikipedii, liczący nazwę linku podobnie jak szablon, o którego jest on zbudowany.
Szablony linków mieszanych inteligentnych
[edytuj]- {{LinkURL}} - szablon wyświetlający linki inteligentne w postaci linków wewnętrznych, a za innym razem jako linki zewnętrzne, w zależności, jakie i o jakiej wartości, parametry podano.
Szablony linków do innego artykułu
[edytuj]- {{Osobny artykuł}}, {{Zobacz głównie}}, {{Zobacz też}}, {{Główny artykuł}} i {{Link zewnętrzny}} - szablony sekcji z własnym charakterystycznym początkowym tekstem, a po nim następującym jakąś liczbą linków od jeden wzwyż. Szablon linkuje do artykułu, hasła na tym samym projekcie lub innym, do innego podręcznika, lub tego samego, a w przypadku tego ostatniego może linkować do jakieś strony w internecie.
- {{Zobacz sekcję}} - szablon służy linkowaniu, do głównego artykułu z możliwością przeskoczenia do wybranej przez edytującego sekcji w danym artykule, z własnym charakterystycznym dla tego szablonu tekstem.
- {{Kategoria główna}} i {{Zobacz kategorię}} - szablonu używamy do odesłania czytelnika do kategorii, które grupują artykuły (strony) związane z tematem bieżącego artykułu (strony) lub jego sekcji.
- {{Spójrz też}} - szablon sekcji, dotyczącej tekstów, Wikiźródeł, posługujący się linkami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, z własnym charakterystycznym dla tego szablonu tekstem.
Szablony pobierania ustawień
[edytuj]- {{PobierzUstawienia}}, {{Conf}} i {{ConfDomyślna}} - szablony pobierające zmienne, pierwsze z pewnej strony, w której jest ukryty parser
#switch
, lub któryś dwóch ostatnich, oraz drugi i trzeci pobierający zmienne z jednych parametrów szablonu ustawień (pierwszy z nich za pomocą pierwszego parametru numerowanego, a drugi nazwanego| klucz =
, a jeżeli ten parametr jest niepodany, szablon zwraca wartość domyślną| wyjście =
z wartością domyślną: Błąd). Możliwość istnieje też taka, że można użyć jednocześnie tych obu pierwszych szablonów (lub pierwszego i ostatniego), np. pobieramy za pomocą pierwszej funkcji stronę ustawień, a za pomocą drugiej odpowiednią zmienną tam ustawioną.
Szablony ostrzegawcze itp., wstawiane do stron użytkowników Wikibooksa lub na strony artykułów, bądź też plików, czy szablonów
[edytuj]Szablony problemów i błędów
[edytuj]- {{NPA}} (szablon o naruszenie praw autorskich przez użytkownika piszący daną książkę) i {{NPAfrgm}} (znaczy, co ten przedni, tylko z tą różnicą, że dotyczy fragmentu artykułu lub podręcznika albo pliku).
- {{Zgłoś błąd}} i {{ZB}} (przekierowanie do tego ostatniego) - szablon zgłaszania błędów w artykule, stronach technicznych.
Sprzątanie szablonów
[edytuj]- {{Sprzątanie szablonów}} - szablon wyszedł już z użycia, zaleca się zamienienie tych wskazanych szablonów na zalecane.
Podstrony brakujące
[edytuj]- {{WklejPodstronę}} - do wstawienia na stronach przeznaczonych do druku, w przypadku gdy niektóre z artykułów, podręcznika, nie są dokończone. Po uzupełnieniu brakującego modułu ostrzeżenie znika i wstawiana jest zawartość modułu.
Szablony ostrzegawcze
[edytuj]- {{Spam}}, {{Spam1}}, {{Spam2}}, {{Spam3}} i {{Spam4}} - szablony informujące użytkownika, aby nie wstawiał, różnych elementów odnoszące, związane ze spamem, do stron artykułów.
- {{Test}}, {{Test1}}, {{Test2}}, {{Test3}}, {{Test4}} i {{Test5}} - szablony informujące, aby użytkownik nie niszczył dorobku tego serwisu podręcznikowego.
- {{Kasowanie}} i {{Kasowanie2}} - ostrzeżenie, aby użytkownik nie usuwał, nie kasował zawartości stron.
- {{Mylenie}} - edytujący wprowadza mylne informacje.
- {{TestNPA}} - szablon informujący, by artykuł nie zawierał tekstu niezgodnego z licencją serwisu, a jeżeli ma, to autor tego tekstu jest powiadamiany o tym.
- {{Test5W}} - szablon informujący, że z powodów twoich wandalizmów zablokowano możliwość edytowania stron projektu.
- {{TestCommons}} - przekierowanie do {{Kom/commons}}. Szablon informuje, że aby użytkownik wysyłał grafiki na serwer Wikimedia Commons.
- {{Kom}} - zestaw szablonów komunikatów informujących użytkownika, aby nie wandalizował projektu, dla niego ostrzeżenia, informacje, co, gdzie i kiedy użytkownik zrobił błąd wymagający korekcji.
Szablony użyte tylko z czymś
[edytuj]- {{Tylko z subst}} - szablon może być użyty tylko z subst.
Niepełne informacje
[edytuj]- {{Podpis}}, {{Brak podpisu}} i {{Podpisuj}} (przekierowanie do {{Kom/podpis}}) - użytkownik nie podpisuje swoich wypowiedzi, autora, w przypadku użycia tego szablonu, informuje jego, by to robił.
Szablony braku wstawione na strony plików
[edytuj]- {{OpisujGrafiki}} - informacja, by autor grafiki opisywał je, co jest na nich.
- {{Brak autora}} - nie podano autora pliku.
- {{Brak licencji}} i {{Bl}} (przekierowanie do {{Brak licencji}}) - nie podano licencji pliku.
- {{Brak opisu}} - brak opisu grafiki.
- {{Brak pozwolenia}} - autor pliku, mógł nie zezwolić na umieszczenie tejże grafiki.
- {{Brak źródła}} i {{Bź}} (przekierowanie do {{Brak źródła}}) - nie poinformowano o źródle pochodzenia grafiki.
Szablony, dodawania, komunikatów
[edytuj]- {{Dodaj autora}} - brak, nie podano, twórcy pliku, dlatego jest niemożliwe jest dokładne ustalenie statusu prawnego tej grafiki.
- {{Dodaj licencję}} - nie napisano licencji, bez którego nie wiadomo, jaki status jego prawny.
- {{Dodaj opis}} - brak opisu przesłanej grafiki, więc ten plik nie ma opisu przedstawiający opis przesłanej grafiki, a więc wraz z nią status prawny jego jest nieznany, bo nie ma informacji do czego służy ta grafika.
- {{Dodaj pozwolenie}} - podane jest źródło, ale nie ma żadnego dowodu, że autor lub właściciel praw autorskich naprawdę zgodził się na udostępnienie pliku na podanej licencji.
- {{Dodaj źródło}} - strona opisu tego pliku nie zawiera informacji o tym, kto ten plik stworzył i/lub skąd on pochodzi, więc jego status prawny nie jest znany.
Szablony techniczne
[edytuj]Szablony te są wykorzystywane do operacji technicznych, pokazania jak wywołać szablon w wikikodzie lub jego parametr, oraz do zebrania listy szablonów i nawigacji. Jak uruchomić stronę do edycji.
Szablony techniczne symbolizujące wywołania całościowe wikikodu
[edytuj]- {{S}} - szablon generujące kod symbolizujący wywołanie szablonowe lub w innej przestrzeni, z linkiem do tego szablonu, wraz z ewentualnie jego parametrami, szablon pozwala dodać w pierwszym parametrze modyfikatory normalne i uzupełniające, dzięki jemu jest możliwe tworzyć symbole do stron we wszystkich przestrzeniach nazw z możliwymi stosowanymi modyfikatorami, szablon pozwala tworzyć symboliczne wywołania też do innych projektów siostrzanych polskiego Wikibooksa. Wywołanie symboliczne dla strony w przestrzeni nazw (główna) jest tworzone z dwukropkiem przed nazwą strony w wywołaniu tego szablonu, a w jego wyniku dwukropka przed linkiem do strony.
- {{M}} - szablon tworzący kod symbolizujący wywołanie modułowe, z linkiem do tego modułu, jakiegoś modułu, a ewentualnie w niej funkcji, ale niekoniecznie, wraz z jego parametrami.
- {{L}} - szablon do stworzenia symbolizacji odsyłaczy (linków) wewnętrznych.
- {{Z}} - szablon do stworzenia symbolizacji odsyłaczy (linków) zewnętrznych.
Szablony specjalistyczne techniczne symbolizujące wywołania jego części wikikodu lub przedstawiania znacznika wraz zawartością znacznika HTML lub tylko MediaWiki
[edytuj]- {{Parametr}} - szablon służy do pokazywania fragmentu wywołania szablonu przedstawiającego pojedynczy parametr.
- {{Tag}} - ten szablon stanowi szybką drogę na wspomnienie w tekście tagu XML/HTML w preformatowany w sposób. Szablonu należy używać na stronach dyskusji i metastronach Wikibooks.
Szablony techniczne potrzebne do zbudowanie stron do komunikacji do konstrukcji strony Wikibooks:Portal użytkowników
[edytuj]- {{PW Powitanie}} - szablon wyświetla powitanie.
- {{PW O Wikibooks}} - szablon wyświetla informacje za pomocą linków o polskim Wikibooksie.
- {{PW Dla autorów}} - szablon wyświetla linki dotyczące zaleceń edycyjnych dla autorów projektu.
Szablony do konstrukcji: Wikibooks:Tablica ogłoszeń i Wikibooks:Bar
[edytuj]- Komunikacja - szablon okienko po prawej stronie strony z linkami do stron komunikacji.
Szablony nawigacji stron, czy szablonów
[edytuj]- {{Navbox}}, {{Navbox podgrupa}}, {{Navbox z kolumnami}} i {{Navbox ze zwijanymi grupami}} oraz {{Szablon nawigacyjny}}, {{Szablon nawigacyjny podgrupa}}, {{Szablon nawigacyjny z kolumnami}} i {{Szablon nawigacyjny ze zwijanymi grupami}} - szablony z początkiem "Szablon nawigacyjny" są stworzone w oparciu o szablon {{Navbox}}, są to szablony do nawigacji pomiędzy artykułami, stronami, czy nawet szablonami.
- {{Grupa szablonów}} - szablon napisany w oparciu o {{Navbox}} grupujące linki szablony.
- {{Tnavbar}} - szablon używany jest w szablonie nawigacyjnym {{Navbox}} i w innych szablonach tego typu poprzez jego wywołania.
Szablony nawigacji pomiędzy aktualnym, a poprzednim, czy następnym artykułem, a spisem treści podręcznika (strona główna podręcznika)
[edytuj]- {{Autonawigacja}}, {{Układ autonawigacji}} i {{NawigacjaSpecjalna}} - szablony nawigacji do tworzenia nawigacji pomiędzy artykułami książek. Wykorzystywane do niego ustawienia:
- Szablon:NawigacjaSpecjalna/Ustawienia/{{PEŁNANAZWAKSIĄŻKI}}/config, w nim jest ustawiony jakiej skórki używamy w autonawigacji,
- używany do niej styl: Szablon:NawigacjaSpecjalna/Styl/<zmienna>, ustawienie określające definicję skórki używanej przez autonawigację, zawiera styl odpowiedniej nawigacji, inne niż typowe szablony nawigacji, ale za to można wykorzystywać tego typy szablony odpowiednio definiując, w tej kategorii są typowe szablony styli:
- {{NawigacyjnaRamka}}, {{Ozdobny}}, {{Prosty}} i {{UnikalnaRamka}} - szablony styli do systemu ustawień autonawigacji podręczników.
- a zdefiniowany układ autonawigacji jest za to dla poszczególnych podręczników, w tym na stronie użytkownika i w przestrzeni brudnopisu projektu: Szablon:NawigacjaSpecjalna/Nawigacja/{{PEŁNANAZWAKSIĄŻKI}}, w nim jest ustawiony układ pomiędzy artykułami, i same spisy, w tym główny.
Szablony typowe nawigacji
[edytuj]- Szablony nawigacji: {{Kreska nawigacja}}, {{Nawigacja}}, {{NawigacjaG}}, {{OzdobnaNawigacja}}, {{Prognav}}, {{Prognavend}}, {{Prognaw}}, {{RamkaNawigacja}} - szablony nawigacji pomiędzy artykułami.
Szablony edycji
[edytuj]- {{Ed}} - szablon do wygodnego tworzenia linków do edycji. Wyświetla link do edycji z nazwą edytuj, gdzie, a po nim jest dalsza nazwa linku.
- {{Edit}} - szablon uruchamia stronę do edycji o podanej nazwie strony i linku.
Szablony styli
[edytuj]- {{Gradient}} - szablon do obsługi gradientu, zbudowany za pomocą style CSS.
- {{Cień ramki}} - ten szablon tworzy skrót do tworzenia kolorowgo rozmytego cienia ramki. Generuje on CSS kody dla różnych przeglądarek.
- {{Promień ramki}} - ten szablon służy do zaokrąglenia naroży ramki. Generuje CSS dla różnych przeglądarek.
Szablony przycisków
[edytuj]- {{Przycisk do klikania}}, {{Przycisk do klikania 2}} i {{Guzik}} (przekierowanie do tego ostatniego) - szablon przycisków, dzięki których za pomocą nich można dostać na jakąś stronę.
Szablony wykorzystujące szablony wykorzystujące moduł stronicowego parsera {{#invoke:StronicowyParser}}
[edytuj]Szablony spisu treści: Szablony spisów artykułów, i autonawigacji: Szablony nawigacji pomiędzy aktualnym, a poprzednim, czy następnym artykułem, a spisem treści podręcznika (strona główna podręcznika), które wykorzystują ten moduł, są opisane tutaj (powyżej) pod innym rozdziałem.
Szablony nazw stron nawigacji i do nich linków potrzebne do szablonów nawigacji, jak: {{Kreska nawigacja}}
[edytuj]- {{AktualnaKsiążka}} - jest to nazwa aktualnej książki, której chcemy zobaczyć.
- {{ArtykułSubst}} - jeżeli nie podaje zawartości wygenerowanej artykułu - w przypadku, gdy go podamy bezparametrowa, gdy występują ustawienia tej strony, w przeciwnym wypadku szablon wyświetla błąd. W innym wypadku, gdy on posiada odpowiednie parametry, to ona podaje nazwę pełną artykułu lub podręcznika.
- {{NastępnyArtykuł}}, {{PoprzedniArtykuł}} i {{NazwaAktualnyArtykuł}} - nazwa następnego, poprzedniego i aktualnego artykułu podręcznika.
- {{LinkNastępnyArtykuł}}, {{LinkPoprzedniArtykuł}} i {{LinkAktualnaKsiążka}} - link do aktualnej, następnej i poprzedniej strony artykułu książki.
- {{LinkNastępnySubArtykuł}} i {{LinkPoprzedniSubArtykuł}} - link do następnego i poprzedniego artykułu książki, wyświetlające ich subnazwę.
- {{PierwszyArtykuł}}, {{OstatniArtykuł}}, {{PomiędzyArtykuł}} i {{LosowyArtykuł}} - podaję nazwę pierwszego i ostatniego, artykułu, a trzeci losowego pomiędzy pierwszym a ostatnim artykułem podręcznika oraz a czwarty losowego ze zbioru modułów składający się na książkę.
Szablony, kategorii lub liczb
[edytuj]- Szablony kategorii lub w przypadku szablonów tylko liczb, wykorzystujące moduł {{#invoke:Kategorie}}, a dla tego ostatniego, z pewną formą po nim wyrażenia, zaimplementowane, wykorzystujące np. parametr zdefiniowany przy pomocy modułu {{#invoke:Linki}} wykorzystujące to, że pierwszym parametrem, tego typu szablonów, może być link lub nie, ale zawsze powinna dać się przekształcić na liczbę, w przeciwnym wypadku szablon zwraca błąd.
Efekt zastosowań przydzielania stron do pewnych grup
[edytuj]- {{Kategoria}} - szablon zwracania tylko jednej kategorii z kategoriami błędu wraz z nazwą sortowania.
- {{Kategorie}} - zwraca wiele kategorii wraz z nazwami sortowania, nawet z domyślnym sortowaniem, ewentualnie z kategoriami błędu.
Strony artykułów książek, w tym dla przestrzeni książkowej Książka:
szablonów, modułów, czy kategorii
[edytuj]- Szablony woluminu
- {{Wolumin}} - potrzebny specjalnie dla książek, szablonów i kategorii, zwraca kategorię książkową z przedrostkiem
Książka:
, a po nim jest nazwa przestrzeni artykułu (strony), którą dla książki jest nazwa podręcznika (jego strona główna), wraz z przestrzenią nazw (tutaj: (główna) - ciąg pusty tej przestrzeni, Wikijunior - przestrzeń książek dla dzieci), wyjątkiem jest nazwa kategorii, a w przypadku szablonów, one są umieszczane w specjalnej podkategorii, tzn.: Szablony książki.- {{LinkWolumin}} - wyświetla link do kategorii w z przedrostkiem
Książka:
, o nazwie linku bez tego.
- {{LinkWolumin}} - wyświetla link do kategorii w z przedrostkiem
- {{StronaWolumin}} - potrzebny specjalnie dla książek z wielopoziomową kategoryzacją kategorii na stronie artykułu, wstawiany zwykle na strony szablonów, generuje te kategorie z przedrostkiem
Książka:
. Nazwa generowana bez przedrostka tego jest nazwą bazową plus z nazwą podbazy (jeśli jest podana i niepusta) z dodawanym przyrostkiem określającym każdą możliwość poziomową od jeden wzwyż (czyli ile jest w nim ukośników plus jeden), czyli od początku do pewnego miejsca określającą ten poziom. - Szablony książkowe ramkowe lub uruchamiające inny szablon w ramce
- {{N}} - podaje pełną nazwę szablonu, modułu, czy szablonu. Jeżeli istnieje, np. szablon
Szablon:Książka:<nazwa szablonu>
, to zwraca jego nazwę, w przeciwnym przypadku zwraca nazwę szablonu w postaciSzablon:<nazwa szablonu>
, podobnie jest z innym obsługiwanymi przestrzeniami. - {{A}} - usuwa, z niepełnej nazwy szablonu, modułu, czy kategorii, przedrostek
Książka:
. - {{T}} i {{T2}} oraz {{Q}} - jak w szablonie {{N}}, tylko, że on korzysta z w funkcji {{#invoke:Ramka|N}}, tak uzyskaną nazwę szablonu, którym jest pewien szablon, którego rozwija z parametrami podanymi w tym szablonie nie licząc pierwszego jego parametru, którym jest nazwa niepełna szablonu. Szablonu {{T}} powinno się używać w przypadku pierwszego stopnia zagnieżdżenia, a {{T2}} drugiego, w celu uniknięcia pętli szablonów. Szablony {{T}} i {{T2}} są z obramówką {{DivLinia}}, a szablon {{Q}} już nie.
- {{N}} - podaje pełną nazwę szablonu, modułu, czy szablonu. Jeżeli istnieje, np. szablon
- {{Wolumin}} - potrzebny specjalnie dla książek, szablonów i kategorii, zwraca kategorię książkową z przedrostkiem
- {{Status}} - szablon generujące kategorie o stopniu ukończenia podręcznika, dalsze kategorie, przy znaku ujemnym pierwszego parametru, przyporządkowujące je do Spis alfabetyczny, Wszystkie książki, i innych kategorii tematycznych, a dla znaku dodatniego szablon zalicza je do analogicznych kategorii Polecane książki, który jest prefiksem wraz z prawym ukośnikiem po nim, dla tych, czyli tutaj analogiczne dla Polecane książki/Spis alfabetyczny, a kategoria wszystkich książek jest jednakowa dla tych obu przypadków.
Szablony opakowujące kategorie zwracane przez szablony
[edytuj]- {{OpakujKategorie}} i {{OpakujKategorieZeSortowaniem}} - szablony służą do wyświetlania szablonu wraz z opakowanymi kategoriami i (ewentualnie z nazwami sortowania, jeśli w szablonie są podane - ten drugi szablon) bez użycia zmiennej
bez kategorii wikikodu
lub wywołania z tym parametrem o wartości pustej, danego szablonu.
Szablony liczb (wyliczania) stron w kategoriach
[edytuj]- Szablony liczb (wyliczania) stron w kategoriach lub jakiś innych elementów, np. według wyrażenia podanej jako pierwszy parametr, który, jeśli można, przekształcany jest na liczbę, po której występuje jakieś wyrażenie w odpowiedniej formie dostosowanej do tej liczby
- {{Łączna liczba stron w kategoriach}} - wyświetla sumę liczby stron w podanych kategoriach, a alternatywny szablon {{Rekurencyjna łączna liczba stron w kategoriach}}, jest on rekurencyjny, który w ostatecznym rozrachunku wykorzystuje poprzedni szablon.
- {{Forma wyrażenia po liczbie}}, {{Forma wyrazu jednostka po liczbie}}, {{Forma wyrazu strona po liczbie}}, {{Forma wyrazu artykuł po liczbie}}, {{Forma wyrazu podręcznik po liczbie}}, {{Forma wyrazu książka po liczbie}}, {{Forma wyrazu broszura po liczbie}}, {{Forma wyrazu publikacja po liczbie}}, {{Forma wyrazu plik po liczbie}} - szablony liczb, w której po nim występuje w odpowiedniej formie jakieś wyrażenie, obsługujące przez dane te szablony szczególne, a w przypadku ogólnym (pierwszy szablon), wykorzystywany przez szablony szczególne, też liczb, można podać wyrażenie w postaci trzech form, który bezpośrednio przed nim jest jakaś liczba. Te szablony, można wykorzystać do szablonów tylko liczb, jako tylko pierwszy (szablony szczególne) lub nie, ale też o tym samym numerze (szablon ogólny), ich parametr.
- Szablon:Recentchanges - szablon tworzący linki ostatnich zmian, z którego korzysta strona komunikatów MediaWiki:Recentchangestext.
- {{Editnotice}} - ten szablon służy do tworzenia komunikatów editnotice - powiadomień, które pojawiają się nad polem do wprowadzania tekstu podczas edytowania stron.
- {{Dołącz editnotice}} - ten szablon jest używany w przestrzeni nazw MediaWiki do wyświetlania powiadomień podczas edycji dla wybranych stron.
- MediaWiki:Sidebar - na podstawie tej strony jest tworzona lewa nawigacja.
Szablony licencji plików, grafik i obrazków, czy multimedialnych stron, a nawet tekstu
[edytuj]- {{Self}} - szablon zbierający kilka licencji w jedną licencję.
- {{Cc-by-2.5}}, {{Cc-by-3.0-tekst}}, {{Cc-by-sa-2.5}}, {{Cc-by-2.5}}, {{Cc-by-sa-2.5,2.0,1.0}}, {{Cc-by-sa-3.0}}, {{Cc-by-sa-4.0}}, {{Cc-by-sa-3.0-tekst}}, {{CC-self}}, {{DualLicenseWithCC-BySA-1-3}} i {{DualLicenseWithCC-BySA-Tri}} - szablony licencji Creative Commons.
- {{Copyright by Wikimedia}} - szablon informujący, że prawa autorskie do danej grafiki (lub jej części) należą do Fundacji Wikimedia.
- {{Free screenshot}} - wolny zrzut ekranu umieszczony na projekcie.
- {{GFDL}}, {{GFDL-1.3-Cc-by-sa-3.0-tekst}}, {{GFDL-self}} i {{GFDL-tekst}} - szablon informujący, że praca jest udzielana na licencji GNU Free Documentation License.
- {{GPL}} - szablon mówi, że wyniki są uzyskane przez program będący na licencji Powszechnej Licencji Publicznej GNU wydanej przez Fundację Wolnego Oprogramowania.
- {{LGPL}} - jak powyżej, tylko, że biblioteki.
- {{MixPD}}, {{PD}}, {{PD-ineligible-tekst}}, {{PD-old}}, {{PD-old-tekst}}, {{PD-old-tłumacz}}, {{PD-self}}, {{PD-tekst}}, {{PD-text}}, {{TekstPD}} i {{MultiLicenseMinorPD}} - praca jest w domenie publicznej, czyli jest własnością publiczną.
- {{PHIL}} - szablon informuje, że fotografia jest z zasobów Public Domain. Udostępniona dzięki The Public Health Image Library http://phil.cdc.gov/Phil/.
Koniec