Pszczelarstwo/Biologia/Rozwój

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.



Stadia rozwojowe pszczoły miodnej[edytuj]

Wygryzanie się pszczoły

Rozwój pszczoły rozpoczyna się od jajeczka. Od przedwiośnia do późnej jesieni matka pszczela składa zapłodnione (diploidalne) lub niezapłodnione (haploidalne) jajeczka do komórek plastra. Z zapłodnionych jajeczek powstają pszczoły robotnice (w razie potrzeby również młode królowe), a z niezapłodnionych trutnie.

W ciągu pierwszych trzech dni rozwoju z jajeczek rozwijają się larwy. W tym czasie zaczyna się kształtować się układ nerwowy, okrywa ciała i układ pokarmowy. U wylęgniętej larwy pojawia się otwór gębowy, a jej jedynym zadaniem jest jedzenie i rośnięcie.

Postać jajeczka, larwy, przedpoczwarki i poczwarki określane są mianem czerwiu. Wychowywanie larw z jajeczek i ich ilość zależy raczej od wielkości gruczołów gardzielowych robotnic produkujących mleczko pszczele niż od samego faktu, że matka pszczela składa jajeczka[1].

Statystycznie do wychowania jednej młodej pszczoły potrzebna jest jedna komórka miodu. Rozwój pszczoły od jajeczka do momentu wygryzienia się trwa różnie u robotnic, matek i trutni:

Stadium Robotnica Truteń Królowa
Czerw odkryty
Jajeczko
Larwa (zwinięta, wyprostowana, przędząca L5)

~ 3 dni (2-6 dni)
~ 6 dni (4-6 dni)

~ 3 dni (2-6 dni)
~ 7 dni (6-7 dni)

~ 3 dni (2-6 dni)
~ 5 dni (3-5 dni)
Czerw kryty (zasklepiony)
Przedpoczwarka PP
Poczwarka

~ 3 dni (3-5 dni)
~ 9 dni (8-9 dni)

~ 4 dni (3-4 dni)
~ 10 dni (8-9 dni)

~ 4 dni (4-6 dni)
~ 4 dni (4-5 dni)
~21 dni (20-28 dni) ~24 dni (16-24 dni) ~16 dni (14-17 dni)[2]
Stadium Skrót w publikacjach
L1
L2
L3
L4
Larwa przędząca L5
Przedpoczwarka PP
P1
P2
Poczwarka z czerwonymi oczami P3
P4
Poczwarka z brązowymi oczami i żółto-brązowym tułowiem P5
Świeżo wygryzione imago I

Przynależność kastowa[edytuj]

Przynależność kastowa samic pszczelich (robotnica czy królowa) zależy od warunków środowiskowych. Czynnik genetyczny nie odgrywa przy tym żadnej roli. Potencjalnie z każdego zapłodnionego jajeczka może powstać zarówno robotnica jak i królowa. Etap embrionalny (jajeczko) nie decyduje jeszcze o przynależności kastowej rozwijającej się pszczoły. Decydujący jest dopiero kolejny - larwalny - etap rozwoju samic, a konkretnie pokarm, którym larwy są karmione. Larwy przeznaczone na królowe przez cały okres rozwoju otrzymują mleczko pszczele, natomiast pozostałe larwy otrzymują mleczko tylko początkowo, a później zmieszane z miodem i pierzgą.

Bibliografia[edytuj]

  1. Basile, R., Peschke, A., Weber, A., Tautz, J., Verhalten des Hofstaats im Winter auf der Spur, Apidologie 37, 2006
  2. Paleolog, J. Wybrane zagadnienia z hodowli pszczół, Częstochowa 2006