Dyskusja wikipedysty:Rafal.belka
Dodaj tematCieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:
- O Wikiboks
- Pomoc projektu - główna strona pomocy
- Indeks zasad, zaleceń i pomocy dla wikipedystów
- o tym czym Wikibooks jest
- czym różni się od Wikipedii
- informacje prawne i prawa autorskie
- wskazówki na temat tworzenia podręczników i nazewnictwa stron
- etykieta i neutralny punkt widzenia
- neutralny punkt widzenia
- FAQ - często zadawane pytania i pytania nowicjuszy (zadaj nam pytanie!);
- przeglądanie
Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony
- szybka pomoc
- edytowanie stron, mechanizm Wiki i historia strony
- jak można ilustrować artykuły
- korzystanie z szablonów,
- edycja wzorów matematycznych i użycie znaczników HTML,
- brudnopis
- Portal użytkowników.
Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.
Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.
Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.
Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.
Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. Karolus (dyskusja) 12:11, 10 sie 2011 (CEST)
P.S. Widzę, że jednak zacząłeś: Pomocnik olimpijczyka - Elementy wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej. Gdybyś potrzebował wsparcia redakcyjnego, to służę pomocą. Na wszelki wypadek przejrzyj sobie dyskusję wokół Kangura: Dyskusja:Kangur - międzynarodowy test z matematyki - była dla nas wszystkich pouczającym doświadczeniem.
Dzięki wielkie za powitanie i deklarację pomocy. No i za pierwszy pouczający link - zabieram się za czytanie.--Rafał Belka (dyskusja) 12:17, 10 sie 2011 (CEST)
Jak na pierwszy wstawiony moduł, to jest świetny (zwłaszcza tabelka). Co warto dodać:
- u góry nawigację
- u dołu link do spisu treści
- linki do Wikipedii
- źródło "refami" do fragmentu: "Największe skupiska Polonii na świecie to:"
- później warto moduły podręcznika uzupełnić o szablony wikipedysty Persino Szablon:StronaStart i Szablon:StronaKoniec
Przygotowując wersję do druku warto każdy moduł zaczynać od nagłówka o tym samym tytule jak moduł (strona), czyli w tym przypadku == Naród i mniejszości narodowe == . Dzięki temu każda strona będzie wyraźnie oddzielona w wyświetlanym *.pdf-ie. Tylko na mi się rzuciło na początek pod oczy. Karolus (dyskusja) 13:25, 10 sie 2011 (CEST)
- Pozwolę sobie dołączyć do dyskusji, odpowiem na pytanie "zasada wstawiania linków" - wstawiamy linki do Wikipedii głównie tam, gdzie są one potrzebne żeby zrozumieć treść. Miejscami jest ich troche, w niektórych podręcznikach nie ma w ogóle. W końcu, dobrze by było żeby wydrukowany podręcznik można było czytać bez otwierania Wikipedii ; ) --Lethern (dyskusja) 22:37, 10 sie 2011 (CEST)
- zgadzam się z przedmówcą ;) ja linkuję 1) pojęcia, których nie chcę wyjaśniać w tekście (np. behawioryzm); 2) bohaterów historycznych; 3) miejscowości i rzeczy geograficzne. Chyba tyle. Karolus (dyskusja) 23:46, 11 sie 2011 (CEST)
Statystyki przeglądania stron
[edytuj]Witaj. Mam nadzieję, że dobrą dyskusję wybrałem w tym serwisie, żeby Ci odpowiedzieć na pytanie zadane na Wikipedii. Przejrzałem strony ze statystykami jakie tylko znałem i dla wikibooks ostatnie dane znalazłem dla roku 2010. Nie wiem już gdzie szukać, więc chyba na tym poprzestanę. Pozdrawiam, Viatoro (dyskusja) 00:01, 14 sty 2012 (CET)
- OK, dzięki za zaangażowanie. Na angielskiej Wikibooks też nie znają aktualnych statystyk - widać ich nie ma :/ --Rafał Belka (dyskusja) 08:25, 14 sty 2012 (CET)
Dodaj proszę opis licencji do tego pliku, gdyż może zostać usunięty. Karol Karolus (dyskusja) 21:20, 23 sty 2012 (CET)