Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:WaldemarWolskiHuta~plwikibooks

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Witaj w polskich Wikibooks!

[edytuj]

Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:

Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony

Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.

Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.

Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.

Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.

Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.

Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. --Derbeth talk 09:38, 12 lut 2006 (UTC)

Komentarz

[edytuj]

Zobacz na mój komentarz na stronie dyskusji do twojego podręcznika. --Derbeth talk 09:38, 12 lut 2006 (UTC)

Cześć. Wypadałoby żebyś jednak przeczytał te linki powyżej. Szczególnie na temat sposobu nazywania artykułów... --Warszk  13:02, 12 lut 2006 (UTC)

Nazewnictwo

[edytuj]

Na wikibooks staramy się nazywać pewne podstrony dotyczące jakiejś książki w ten sposób, aby wskazywały do jakiej książki należy pewna strona np. jeśli mamy książkę o nazwie Szachy i chcemy stworzyć rozdział tej książki o nazwie "Ogólne zasady gry" nie tworzymy strony o nazwie "Ogólne zasady gry", lecz o nazwie Szachy/Ogólne zasady gry. Zamiast ":" może być także "/" np. Australia/Gospodarka. Unikamy wtedy problemów z nazewnictwem (dwie książki mogą mieć rozdziały o tej samej nazwie). Na przykład strona przez ciebie stworzona Daty, jeśli ma należeć do książki Historia: Władcy Polscy powinna się nazywać Historia: Władcy Polscy:Daty. Zobacz WB:NA.

Zajrzyj także do książki Historia Polski, może Historia: Władcy Polscy warto by było przenieść do tamtej książki? Oczywiście nikt cię do tego nie zmusza. --Piotr K. 13:06, 12 lut 2006 (UTC)

Usuwasz powiadomienia o konieczności zmiany nazwy, więc chcę ci jasno powiedzieć: mamy oficjalne reguły nazewnictwa, których trzeba się trzymać. Wikibooks to nie Wikipedia, mamy własne regulacje. Strona o nazwie Daty nie ma prawa istnieć na Wikibooks i nie licz na to, że zrobimy dla ciebie wyjątek. --Derbeth talk 15:07, 12 lut 2006 (UTC)
Nie usuwaj tego powiadomienia przed wprowadzeniem odpowiednich poprawek! Takie edycje nazywamy wandalizmem a skończyć się to może blokadą możliwości edycji... Nie przysyłaj też do wikibooks grafik, które są już na commons.--Warszk  16:20, 12 lut 2006 (UTC)

Czasopismo

[edytuj]

Nie, Wikibooks jest miejscem tylko na podręczniki. --Derbeth talk 15:36, 12 lut 2006 (UTC)

To zależy, czy chcesz, żeby to czasopismo działało jako wiki. Jeśli nie, znajdziesz wiele serwisów oferujących darmowe miejsce na serwerach na uruchomienie strony internetowej. Jeśli musi być na wiki, spróbuj z http://www.wikicities.org/ --Derbeth talk 18:33, 12 lut 2006 (UTC)

Administratorzy

[edytuj]

Jak narazie nie możesz być administratorem, ponieważ za krótko tu jesteś i za dobrze nie zapoznałeś się jeszcze z zasadami jakie panują na wikibooks. Może w przyszłości... --Piotr K. 09:35, 13 lut 2006 (UTC)

Nie przesyłaj tych grafik, wszystkie są na commons i można z nich korzystać tak, jakby były już przesłane. Po prostu użyj takiej nazwy, jaka jest użyta na Wikipedii. --Derbeth talk 09:02, 14 lut 2006 (UTC)

Władcy Polscy

[edytuj]

Jak wyobrażasz sobie zastosowanie tej książki? Czy ma być po prostu lekturą dla każdego, kto chce się dowiedzieć o dawnych władcach? Ma być przeznaczony do nauki w szkole? Ma być przyjazną, łatwą dla zrozumienia książką dla dzieci?

Niczego nie mam zamiaru ci narzucać, ale proponuję, żebyś sam zastanowił się nad tym. Zauważ, że Wikipedia ma bardzo dobrze opisane hasła o królach. Jeśli chcesz, by ludzie korzystali z twojej książki dla nauki lub przyjemności, musisz im dać coś, czego nie ma na Wikipedii - a w każdym razie napisać teksty trochę inaczej niż tam. Nie wiem, czy jesteś w stanie przebić Wikipedię pod względem ilości i jakości informacji, bo pracujesz sam. Możesz mieć przewagę w lepszej organizacji informacji - na Wikipedii są to osobne hasła a ty idzies po kolei. Atrakcyjną ewentualnością jest pisanie książki z myślą o młodych czytelnikach, którzy nie poradzą sobie z tekstami na Wikipedii. Wtedy trzeba co prawda usunąć daty i niektóre fakty, pisać bardziej przystępnie, ale na takim polu jest mniejsza konkurencja. Na cokolwiek się zdecydujesz, fajnie, gdybyś napisał we wstępie paragraf "Jaki jest cel tej książki".


Jeszcze co do kształtu podręcznika: w Historia:Władcy Polscy:Mieszko I mógłbyś podzielić ten tekst na paragrafy, bo ciężko się czyta taki zbity blok tekstu. Nie powinieneś tworzyć rozdziału "O autorze" bo istotą Wikibooks jest to, że autor książki może porzucić swój projekt a ktoś inny przyjdzie i doprowadzi go do końca. Nigdy nie możesz przewidzieć, czy nie pojawi się druga osoba, która będzie miała duży wkład w podręcznik. Pamiętaj: Wikibooks to wspólne pisanie podręczników. W każdym razie, powodzenia i miłej pracy. --Derbeth talk 10:05, 15 lut 2006 (UTC)

Wiesz, to, co robili tam na friko zbytnio nas nie obchodzi. Na Wikibooks tworzymy nowe podręczniki a nie kopiujemy istniejące. --Derbeth talk 20:00, 12 mar 2006 (UTC)

Czemu tekst tegp artukułu jest taki sam jak http://www.historiarp.friko.pl/mieszko1.html ? --Derbeth talk 14:32, 15 lut 2006 (UTC)

Możesz nie wstawiać tego obrazka do nie swoich książek? Akurat autor tej informuje, że książka jest we wstępnej fazie rozwoju i należy wstrzymać się z edycją. A tak w ogóle to 99% książek na Wikibooks potrzebuje pomocy w edycji, więc nie widzę sensu używania tej grafiki, chyba, że chcesz ozdobić swoje książki - proszę bardzo. --Derbeth talk 14:06, 16 lut 2006 (UTC)

Nie mówię, że trzeba ją usuwać, bo jest nawet fajna, wystarczy, że użyjesz jej tylko w swojej książce a jak komuś innemu się spodoba, to użyje jej we własnej.
A co do popularności Wikibooks - cóż, musimy samemu zrobić trochę reklamy. Zawsze można na forach dla licealistów czy gimnazjalistów pochwalić się, że mamy takie podręczniki jak Matematyka dla liceum lub Informatyka dla gimnazjum. Mamy już swój banner, tylko ktoś musi go wstawić na swoje strony. --Derbeth talk 14:13, 16 lut 2006 (UTC)

Linki/strony

[edytuj]

Mógłbyś tworzyć w poprawny sposób linki/strony? Czy może uważasz, że mamy za każdym razem zgadywać czego dany odnośnik/strona dotyczy? Czy strona, która nazywa się Kalendarium według Ciebie dotyczy Bolesława Chrobrego czy Mieszka I? Poza tym niepotrzebnie zwiększasz nam ilośc pracy (bo trzeba kasować niepotrzbne redirecty i poprawiać linki po Tobie). --Warszk  19:30, 17 lut 2006 (UTC)

Nazwa Twojego konta zostanie zmieniona

[edytuj]

05:26, 18 mar 2015 (CET)

Renamed

[edytuj]

12:11, 19 kwi 2015 (CEST)