Dyskusja wikipedysty:Delimata
Dodaj tematCieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:
- O Wikiboks
- Pomoc projektu - główna strona pomocy
- Indeks zasad, zaleceń i pomocy dla wikipedystów
- o tym czym Wikibooks jest
- czym różni się od Wikipedii
- informacje prawne i prawa autorskie
- wskazówki na temat tworzenia podręczników i nazewnictwa stron
- etykieta i neutralny punkt widzenia
- neutralny punkt widzenia
- FAQ - często zadawane pytania i pytania nowicjuszy (zadaj nam pytanie!);
- przeglądanie
Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony
- szybka pomoc
- edytowanie stron, mechanizm Wiki i historia strony
- jak można ilustrować artykuły
- korzystanie z szablonów,
- edycja wzorów matematycznych i użycie znaczników HTML,
- brudnopis
- Portal użytkowników.
Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.
Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.
Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.
Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.
Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. Akira ? 13:19, 28 wrz 2007 (CEST)
Piwowarstwo
[edytuj]Myślę, że o kwasie chlebowym to chyba można napisać w ramach książki kucharskiej, bo w sumie "podręcznik" o piwie ma dosyc konkretnie zdefiniowaną treść... Oczywiście, jeżeli uważasz, że mimo wszystko będzie to do siebie pasować to "no problem" - pisz :) Ja się na takich napojach nie znam, więc nic ciekawego nie mógłbym dodać. Pozdrawiam Warszk ☺ 16:58, 13 kwi 2008 (CEST)
Witaj. Panuje taki zwyczaj, że PDFy tworzy się na końcu - wtedy gdy podręcznik można uznać za 'gotowy'. Nie ma sensu robić PDFów gdzie 30 stron jest nadal pustych. Warto abyś najpierw ukończył podręcznik. Przy okazji - mała uwaga co do autorów. Nie wszyscy inni użytkownicy Wikibooks są anonimowi - może wystarczy po prostu wpisać i inni użytkownicy/twórcy Wikibooks? 89.187.240.11 09:05, 2 cze 2008 (CEST)
- W ramach technologii Wiki nic tak naprawdę nie jest gotowe, a teksty matematyczne najlepiej prezentują się właśnie w PDF-ach.
- Tekst o anonimowych użytkownikach Wikibooks i lista autorów generuje się automatycznie (jakbyś coś takiego robił tobyś wiedział).
- Dobrym zwyczajem jest rejestrowanie się by można było prowadzić w sensowny sposób dyskusję. Delimata 09:12, 2 cze 2008 (CEST)
Mógłbyś dodawać do PDF-ów informację o dalszym wykorzystaniu, jak opisano w [1]? Takie informacje mogą być przydatne, zresztą są wspomniane na drugiej stronie książki. Jeszcze co do Grafika:Piwowarstwo domowe.pdf - prosty spis obrazków nie wystarcza, by być w zgodzie z licencją musisz zrobić spis autorów i licencji jak np. w PDF-ie do C. --Derbeth talk 07:19, 9 cze 2008 (CEST)
Fajnie, że zająłeś się tworzeniem PDFów. Wykonałeś kawałek niezłej roboty. Ale mam parę uwag, szczególnie względem podręcznika Piwowarstwo domowe. Wiem że niektóre rzeczy generowane są automatycznie, jednak twory maszynowe zawsze trzeba dostosowywać ręcznie. Stąd też kilka uwag. W PDFie zawarłeś podwójnie rozdział autorzy. Głównym autorem jest nadal jakby nie patrzeć Warszk. Reszta wymienionych edytorów czasami w ogóle nie miała wkładu w rozwój podręcznika -pomimo wkładu 30 edycji w podręcznik - poprawa ort. itp. Podług GNU nie trzeba takich autorów dodawać, bowiem liczy się autorów o największym wkładzie. Jeśli jednak pragnąłeś dodać informacje o wszystkich zalogowanych edytorach - warto by te dwa rozdziały scalić. Podobnie treść PDF " jeśli uważasz, ze Twoje imię powinno znaleźć sie wśród autorów tego podręcznika, to dopisz sie tutaj, wraz z linkiem do Twej strony użytkownika." Wydaje się być zbędna - wymienienie części autorów i wirusowatość licencji załatwia sprawę. Poza tym śmiesznie wygląda taki napis w przypadku PDF, zarówno jak i w jakimś wydrukowanym egzemplarzu książki - w którym czytelnik nie posiadający drukarni (w tym przypadku dekompilatora i kompilatora PDF) dopisałby się na pojedynczym egzemplarzu ołówkiem. Warto też zwrócić uwagę na marginesy - są moim zdaniem stanowczo za duże (zajmują połowę strony!). Powinieneś chyba je zwęzić - przynajmniej o połowę w każdą stronę. Szczególnie kiepsko zlewa się to na stronach z nowymi rozdziałami - gdzie masz chyba zwiększony dodatkowo odstęp. Te strony (nowych rozdziałów) można byłoby spróbować w razie czego jakoś wystylizować inaczej - chociaż efekt ten się na pewno zniesie po tej zmianie. Dodatkowo po zmianie marginesów wydaje mi się, że bez większych problemów będzie można zwiększyć czcionki o 2 punkty (w końcu lepiej główna treść tekstu ma 12pkt niż te drobne 10, a najniższe nagłówki przynajmniej 13-14). P.S.> Zmniejszając czcionkę treści licencji, ograniczysz jej objętość, co również będzie mile widziane wśród czytelników. Pozdrawiam MonteChristof DMC 10:42, 10 cze 2008 (CEST)
3k, urodziny, ściganie Japonii
[edytuj]Witaj. Zbliżają się święta. Polskie Wikibooks obchodzi urodziny już 10 lipca, a do tego zbliżamy się do 3 tyś. modułów - to wspaniała szansa na podwójne święto. Ba - co więcej - w rankingu Wikibooks, Polska jest zaraz za Japonią - różnica ok. 80 rozdziałów książek. Wysuwam więc pomysł z inicjatywą, jak ta, żeby chwilowo zamrozić licznik. Dzięki temu będziemy mogli za około 2 tygodnie przygotowywać się do potrójnego święta. Na czym polega pomysł i inicjatywa? Licznik zlicza nowe moduły tworzone w głównej przestrzeni nazw - pomysł polega na tym, żeby wszystkie nowe strony Wikipedyści tworzyli przez najbliższe kilka tygodni w nie w przestrzeni głównej, ale w brudnopisach - na swoich stronach podręcznych "Wikipedysta:Nazwa/strona podręczna". Następnie za jakieś 2 tygodnie przenieśli je (przycisk przenieś) do przestrzeni głównej. Dzięki temu efektowi kumulacji, nie dość że zgromadzimy strony potrzebne do "doskoku i prześcignięcia" Japonii, ale i będziemy mieli potrójne święto Wikibooks. Dodatkowo, jest pomysł utworzenia/przetłumaczenia urodzinowej książki, którą moglibyśmy dodatkowo z tej okazji wspólnie wykonać - potrzebny jest tylko pomysł jakiej. Co myślisz o tej inicjatywie - zapraszam do baru do podzielenia się swoją opinią. Gorąco zapraszam. MonteChristof DMC 03:00, 11 cze 2008 (CEST)
Można ogłosić częściowy sukces - udało nam się dotrwać do lipca. Jeśli posiadasz jakieś strony w brudnopisie - gorąco zachęcam do uwolnienia ich do przestrzeni głównej (używając przycisku "przenieś" na górze lub dole strony - w zależności od skórki jaką wybrano w profilu). Zachęcam do udziału w projekcie i wzmożenia pracy w najbliższych dniach - może uda nam się osiągnąć pułap dodatkowych 100 artykułów i prześcignąć Japonię. P.S. Uwolnienia dokonywać można powoli - byle wyraźnie przyspieszyć z pracami i wyrobić się około 10 lipca. ;o) Pozdrawiam MonteChristof DMC 22:14, 4 lip 2008 (CEST)
refleksje na temat podręcznika do LaTeX-a
[edytuj]Może sam być napisał takie wprowadzenie? Ja nie jestem ekspertem od polskiej typografii ani LaTeX-a, a ty masz wiedzę potrzebną do napisania czegoś takigo. --Derbeth talk 20:55, 23 lip 2008 (CEST)
Czy chciałbyś się przyłączyć się do projektu: Fizyka teoretyczna, poprawiając tylko błędy językowe? Jeśli zostanie już coś poprawione, to dobrze by było zaznaczyć to w pliku: Koordynacja. Mirosław Makowiecki (dyskusja) 19:32, 17 lip 2010 (CEST)