Dyskusja wikipedysty:Kompowiec2/Archiwum-2010
Dodaj tematWitaj w polskich Wikibooks!
Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:
- O Wikiboks
- Pomoc projektu - główna strona pomocy
- Indeks zasad, zaleceń i pomocy dla wikipedystów
- o tym czym Wikibooks jest
- czym różni się od Wikipedii
- informacje prawne i prawa autorskie
- wskazówki na temat tworzenia podręczników i nazewnictwa stron
- etykieta i neutralny punkt widzenia
- neutralny punkt widzenia
- FAQ - często zadawane pytania i pytania nowicjuszy (zadaj nam pytanie!);
- przeglądanie
Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony
- szybka pomoc
- edytowanie stron, mechanizm Wiki i historia strony
- jak można ilustrować artykuły
- korzystanie z szablonów,
- edycja wzorów matematycznych i użycie znaczników HTML,
- brudnopis
- Portal użytkowników.
Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.
Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.
Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.
Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.
Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. -MonteChristof DMC 19:55, 16 paź 2010 (CEST)
Utworzyłeś a następnie usunąłeś treść strony podręcznika - czy to oznacza że chcesz się go pozbyć? Jeśli tak proszę powstawiaj w stronach które utworzyłeś a teraz uważasz za zbędne szablon {{ek}} - bowiem na Wikibooks działają podobne techniczne zasady edycji modułów jak na Wikipedii. -MonteChristof DMC 19:55, 16 paź 2010 (CEST)
- Muszę dodać, że kopiujesz materiał z Internetu bez podawania źródła, przypisując sobie w ten sposób autorstwo (nie wiem, czy słusznie). Nie jest to dobra praktyka, a materiały mogą zostać z tego powodu usunięte --Lethern (dyskusja) 15:30, 24 paź 2010 (CEST)
Witaj.
Nie wiem po co tworzysz strony które są dokładną kopią mojej pracy.
Nie tworzysz nowego podręcznika tylko kopiujesz, więc nie widzę sensu powielania materiałów o Ubuntu, które nic nowego nie wnoszą.
Jeśli się mylę to wyjaśnij mi to proszę. pozdrawiam --Pavroo (dyskusja) 23:12, 6 lis 2010 (CET)
Licencja
Tutaj: Wszystko_o_Google/Okładka napisałeś o licencji (GNU). Jednak nie jest to jedyna licencja, na której podręcznik jest udostępniony - wszystkie treści są domyślnie udostępnione na licencji CC. Ewentualnie poczytaj tę dyskusję oraz przykładową, domyślną okładkę dla stron z licencją GNU & CC: Szablon:OkładkaLicencjaGNU. --Lethern (dyskusja) 00:42, 13 lis 2010 (CET)
Witaj! Czy jesteś pewien że chcesz aby cały Twój wkład w ten podręcznik został usunięty? P.S. Z ciekawości - czy można zapytać dla czego? -MonteChristof DMC 03:10, 19 lis 2010 (CET)
Czy mógłbyś dodać w/w podręczniki do księgozbioru? Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 19:20, 22 lis 2010 (CET)
- jeszcze nie mieliśmy przypadku dodania jednego podręcznika do dwóch sekcji w księgozbiorze. Wydaje mi się, że powinieneś wybrać jedną, którą uważasz za najardziej właściwą. Ja bym "Jak zacząć przygodę z komputerem" dodał do "Informatyka ogólnie" a "Wszystko o Google" do "Technologie internetowe", ale to kwestia mojego gustu. Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 19:21, 23 lis 2010 (CET) P.S. pamiętaj o podpisywaniu się na stronach dyskusji, bo przy dużym ruchu trudno wyłapać anonimowe wpisy
Strona będąca spisem linków nie może istnieć na Wikibooks. Prosiłbym o dyskusję lub przeniesienie podręcznika na np. serwis wikia.com --Lethern (dyskusja) 17:25, 24 lis 2010 (CET)
- Też kiedyś miałem taki pomysł, choć o zawężonej tematyce, i nawet próbowałem taki pomysł przystosować do Wikibooks, ale cóz... Poza tym, to nie problem żeby tworzyć to w innym miejscu - nie zniechęcaj się --Lethern (dyskusja) 18:06, 24 lis 2010 (CET)
- Przede wszystkich chodzi tutaj o to, że Wikibooks, ani projekty siostrzane jak Wikipedia, Wikiźródła itd. nie są projektami do celów reklamowych, natomiast taki podręcznik stałby się miejscem do wklejania linków - nadużywanym przez innych użytkowników. Poza tym zbiory linków już istnieją - np. skupia je serwis w:DMOZ, a ranking prowadzi w:Alexa. Musimy wspomnieć także fakt najważniejszy - zasady neutralnego punktu widzenia, która jest jakby nie patrzeć jedną z silniej przestrzeganych zasad na wszystkich projektach Wiki: bo to co dla jednych wydaje się być "najlepsze", drugim wcale wydawać się nie musi. Pozdrawiam -MonteChristof DMC 18:30, 24 lis 2010 (CET)
Hej. Mam pytanie - czy to zdjęcie wykonałeś sam? Czy to jest na podstawie czyjegoś zdjęcia, skanu lub kopii zdjęcia z internetu? -MonteChristof DMC 18:39, 27 lis 2010 (CET)
Niestety - takie grafiki nie mogą trafiać na Wikibooks. Wikibooks może zawierać treści których albo Ty jesteś autorem - to znaczy Ty zrobiłeś zdjęcie, a potem je obrobiłeś - obrobienie cudzego zdjęcia nie czyni z Ciebie autora, a podanie się za autora jest naruszeniem prawa autorskiego - dlatego przykro mi ale takie fotografie musimy usunąć. Czy masz jeszcze jakieś "nie swoje" pliki, pobrane z internetu - możesz ewentualnie wskazać które pliki lub treści nie są w 100% Twoje? Za to na pewno uda się nam coś znaleźć w repozytorium wolnych plików z którym Wikbooks jest podłączone - zerknij na kategorię commons:Category:Computer - tam na pewno znajdzie się sporo zdjęć które można używać w naszym projekcie - bo są wolne - jedynym wymogiem jest podanie autora (zdjęcia z Commons wyświetlane są na Wikibooks normalnie - przez standardowe wpisanie [[Plik:Nazwapliku.jpg]]).
P.S. Skoro już mowa o podręczniku Jak zacząć przygodę z komputerem i licencjach. Zauważyłem że udostępniłeś go na licencji GNU FDL. Mamy tutaj szablon: {{OkładkaLicencjaGNU}} który możesz umieścić na stronie okładki. Przesłałeś także wersję PDF podręcznika - Plik:Jak_zacząć_przygodę_z_komputerem.pdf, który jak napisałeś udostępniłeś na warunkach licencji GFDL - do czego miałeś prawo (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0 na jakiej działa Wikibooks). Niestety zgodnie z wymogami licencji GDFL powinieneś zamieścić całą jej treść w swoim opracowaniu - to jest również w pliku PDF. Treść tej licencji znajdziesz na stronie Wikibooks:GNU Free Documentation License. Proszę więc, żebyś w miarę możliwości dołączył ją całą (zwykłe kopiuj wklej wystarczy) - np. jako ostatni rozdział swojego podręcznika w wersji PDF. -MonteChristof DMC 19:12, 27 lis 2010 (CET)
Grafika została usunięta. Pamiętaj, że to że ściągniesz coś z internetu - wcale nie oznacza że masz do tego prawo. Pamiętaj też że ściągnięcie czegoś na swój dysk nie robi z Ciebie autora, tak samo jak kupienie książki nie sprawia że można ją kopiować i samemu sprzedawać. Dlatego na Wikibooks ceni się osoby - autorów - którzy nie kopiują ani nie przepisują żywcem cudzych treści. Usuniętą grafikę podmieniłem w okładce - na pierwszy lepszy podobny komputer jaki znalazłem na Wikisouce. Jeśli jednak uważasz że "za stary" może uda Ci się coś lepszego odnaleźć w kategorii commons:Category:Personal_computers lub innych podkategoriach. Pozdrawiam -MonteChristof DMC 19:27, 27 lis 2010 (CET)
Super. Plik:Jak_zacząć_przygodę_z_komputerem.pdf - o to chodziło - teraz jest zgodne z licencją GFDL. -MonteChristof DMC 20:18, 27 lis 2010 (CET)
- ... chociaż nie do końca ;o( Na stronie pliku: Plik:EC1835 C cut.jpg z okładki - napisane jest że plik udostępniony jest pod licencją CC-BY-SA 3.0. Oznacza to że autor dał nieograniczony dostęp pod warunkiem że napiszesz w książce (czyli w wersji PDF)kto jest autorem oraz że udostępnił to na licencji CC-BY-SA 3.0 z wyjaśnieniem że można dzielić się i modyfikować tą grafikę, pod warunkiem uznania autorstwa oraz na tej samej licencji. Zrobić to możesz tworząc np. przedostani rozdział - np. spis ilustracji lub informacje o grafikach, w którym napiszesz, że grafika z okładki pochodzi z Wikimedia Commons, jej autorem jest Procolotor, udostępnia ją na licencji CC-BY-SA 3.0, dalej krótko opisać warunki licencji - na co pozwala, a po tym opisie możesz wymienić wszystkie swoje grafiki - i podobnie je opisać, lub po prostu napisać ogólnie, że reszta grafik jest "Twoja" i udostępniasz je na konkretnej licencji. P.S. Rozdział z licencją GNU FDL możesz nazwać po prostu "Treść licencji tego podręcznika" - będzie brzmiało lepiej - niż suche rozpoczęcie całej treści. -MonteChristof DMC 20:30, 27 lis 2010 (CET)
WiOO
We WiOO chodzi przede wszystkim o to, że nie płacisz za oprogramowanie, ale dostajesz je pod pewnymi warunkami, czyli licencją - np. uznaniem i poszanowaniem pamięci autora, który to oprogramowanie stworzył i udostępnił za darmo. Nawet wolne oprogramowanie może być czasem płatne - np. Linux Mandriva którego oprogramowanie nie jest w pełni darmowe i powinno być kupowane. Niektóre wolne oprogramowanie, albo wolne treści - są darmowe tylko pod warunkiem wykorzystania domowego, natomiast komercjalna resprzedaż może zostać zabroniona. Wikibooks i inne projekty Fundacji WikiMedia starają się udostępniać treści z gwarancją całkowitej wolności - to znaczy, że mogą one być potem udostępniane, albo nawet sprzedawane, byle tylko oznaczyć pierwotnych autorów. Z tego względu nie mogą na łamy Wikibooks ani Wikipedii trafiać treści z niepewnego źródła - jakim są fora internetowe. Ze zdjęciami jest tak samo jak z rysunkami na konkurs plastyczny - ściągnięcie z internetu i wgranie na innym serwisie z powiedzeniem że jesteś autorem, jest takie same jakby ktoś przyszedł na konkurs plastyczny do Twojej szkoły, podszedł do Twojego obrazka i powiedział przed jury - że to jego obrazek i zabrał sobie Twoją nagrodę... Materiały, grafiki czy treści z forum, w związku z dozwolonym użytkiem możesz sobie co prawda ściągnąć na komputer dla siebie i wykorzystać w pracy szkolnej i domowej, jednak tak naprawdę nie masz oficjalnego prawa ich nigdzie indziej publikować - bo to nie są Twoje dzieła. I to należy zapamiętać
Dodatkowo jak powiedziałem wyżej - masz coś takiego jak licencja - zgodnie z wymogiem licencji GDFL powinieneś załączyć jej treść w każdej reprodukcji. Jako że Wikibooks posiada treść tej licencji - u siebie na stronie Wikibooks:GNU Free Documentation License oraz linki do licencji na dole każdej strony - nie wymaga dodawania treści. Jednak pliki PDF czy inne wersje do druku - wymagają wklejenia treści. Wiem że to wydaje się dziwne, ale chodzi tu o to - że osoba która pobierze sobie PDFa - pobierze go na dysk - i późniejszy czytelnik nie będzie wiedział co oznacza licencja GFDL. Trzeba więc go o tym poinformować. Tak samo jak kupujesz, czy pobierasz oprogramowanie - zawsze dostarczona jest z nim licencja - która uruchamia się przed zainstalowaniem danego programu i informuje jak ten program może być wykorzystany - to tak samo powinieneś dodać licencję do książki - informującą jak ta książka może być wykorzystana. Jeśli takiej licencji nie ma w książce czy pliku książki - oznacza to że książka posiada ograniczenia prawa autorskiego w stosunku do rozpowszechniania - i najprawdopodobniej nie powinna być dostępna w internecie (czyli należy rozumieć, że jak nie ma określonej licencji - to najprawdopodobniej jest to wersja piracka).
Mam nadzieję że Ci nie zagmatwałem, a przynajmniej choć troszkę rozjaśniłem sytuację. -MonteChristof DMC 20:14, 27 lis 2010 (CET)
- Dodam, że możesz zrobić wersję PDF na licencji CC oraz wersję na licencji GNU, gdzie pierwsza może być rekomendowana do druku (nie trzeba dołącząć treści licencji) --Lethern (dyskusja) 23:24, 27 lis 2010 (CET)