Dyskusja wikipedysty:A-nobel-S~plwikibooks
Dodaj tematCieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:
- O Wikiboks
- Pomoc projektu - główna strona pomocy
- Indeks zasad, zaleceń i pomocy dla wikipedystów
- o tym czym Wikibooks jest
- czym różni się od Wikipedii
- informacje prawne i prawa autorskie
- wskazówki na temat tworzenia podręczników i nazewnictwa stron
- etykieta i neutralny punkt widzenia
- neutralny punkt widzenia
- FAQ - często zadawane pytania i pytania nowicjuszy (zadaj nam pytanie!);
- przeglądanie
Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony
- szybka pomoc
- edytowanie stron, mechanizm Wiki i historia strony
- jak można ilustrować artykuły
- korzystanie z szablonów,
- edycja wzorów matematycznych i użycie znaczników HTML,
- brudnopis
- Portal użytkowników.
Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.
Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.
Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.
Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.
Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. --Lethern 16:52, 8 kwi 2008 (CEST)
Chemia
[edytuj]Jeśli chodzi o wytyczne w tworzeniu, to opisane to jest w modułach pomocy (między innymi w dyskusji powyżej są linki), sam też spisałem 'własne porady' tutaj. Co do zawartości podręcznika - nie jest określone, do kogo ma być i co ma zawierać, autorzy to ustalają. Może być dla liceum, może być poziom akademicki, mogą być oba, jeśli podręcznik na tym zyska. Może jedna osoba opisze jedną część, inna kolejną część materiału, byle choć było spójne i trzymało się tematu podręcznika (ew. można stworzyć nowy podręcznik) --Lethern 14:52, 9 kwi 2008 (CEST)
- W szablonie może troche źle, że tło jest zielone, bo doświadczenie na całą stronę i całe zielone może tak sobie wyglądać (może kolor jedynie do napisu doświadczenie, sama treść bez koloru lub mniej rzucający się w oczy). Ponadto, napisane caps-lockiem, a raczej rzadko (lub wcale) się go używa.
- Szablonu nie trzeba nigdzie umieszczać, zastosujesz go w podręczniku i wszystko ;) Nie znam żadnych ograniczeń co do szablonów. Jeśli robisz coś na korzyść podręcznika, nie musisz tego konsultować (np. szablon czy nowe strony). Jeżeli chcesz zmienić układ podręcznika (np. wyrzucić aktualny szablon, zmienić nazwę podręcznika itd), dopiero wtedy może być przydatne zdanie innych. Jeżeli podręcznikiem się nikt nie zajmuje (od dłuższego czasu, lub np. tylko drobne), możesz uznać że jesteś aktualnie jedynym autorem. --Lethern 16:30, 10 kwi 2008 (CEST)
- Poprawiłem trochę szablon, napis jest 'troche bardziej' na środku, choć nie umiem zrobić tego tak, żeby ignorował obrazek. Co do pomocy w tworzeniu szablonów - szablon jest po to, aby kawałek kodu, który się często powtarza, zamienić na krótszą i czytelniejszą wersję przez użycie szablonu. Nie jest on do 'zadań specjalnych', ma jedynie pomagać na tyle, żeby było mniej pisania i mniej 'technicznego kodu'. Więc coś takiego jak 'tworzenie szablonu' nie różni się od edycji samego podręcznika, stąd w normalnej pomocy trzeba by szukać. --Lethern 20:37, 10 kwi 2008 (CEST)
- Poprawiłem 'sposób użycia' szablonu, możesz dalej testować ;) --Lethern 20:49, 10 kwi 2008 (CEST)
- One są od nowej linii, rzuć okiem na przykład w dyskusji. Takie coś jest potrzebne, żeby nie dublowały się potem entery (czytelny zapis w przykładzie pociąga za sobą to, że dochodzą entery. Jeśli dodasz entery w szablonie, to razem będą 2 entery odległości. Mimo że teraz wygląda na 0, to jest 'enter')--Lethern 17:57, 11 kwi 2008 (CEST)
Właściwie wyraźniej wygląda (mówię o drugim brudnopisie). Można po prostu zrobić odsyłacz do wikipedii (ewentualnie) do każdego z wymienionych pierwiastków. Ja jestem na Tak.--Jajestemjunior 18:26, 12 kwi 2008 (CEST)
Jesteś tam?
[edytuj]Edytujesz jeszcze chemię? Bo widziałem, że ciebie tu nie było długo. Sądzę, że należy usunąc cały rozdział o pierwiastkach, bo jest niepotrzebny i zrobic po prostu odsyłacz do wikipedii. Zamierzam tak zrobic. Co o tym myslisz? Ewentualnie można zostawic jakieś wiczenia bądź zadania o pierwiastkach. --Jajestemjunior 19:50, 12 paź 2008 (CEST)
Spis treści
[edytuj]Muszę się troche przyczepić do spisów treści, które tworzysz. Wygląda na to, że podręcznik będzie miał dziesiątki modułów, ale będą one względnie małe... To nie jest wikipedia.
- Aldehydy i ketony - wstęp
- Nomenklatura aldehydów i ketonów
- Właściwości fizyczne aldehydów i ketonów
- Aldehyd mrówkowy
- Aldehyd octowy
- Aldehyd benzoesowy
Jeśli powyższe rzeczy mieszczą się na np. 3 albo 6 stronach, to możesz umieścić je w jednym albo podobnej ilości modułów zamiast np. 6 modułów po 0,5-2 strony. (oczywiście niektóre tematy mogą zajmować wiele miejsca, nie mówię że każdy zajmuje 0,5 strony). Wydaje mi się, że tak się robi w innych podręcznikach i tak sugeruję, to tyle. ; ) --Lethern 13:47, 14 paź 2008 (CEST)
- Prawdę mówiąc, to ja bym zaczął od jednego modułu (pliku), który w miarę rozrastania (ew. w brudnopisie albo w notatniku / wordzie) dzieliłby się na moduły, tak robiłem z fizyką (Fizyka dla liceum, Wikipedysta:Lethern/fizyka można to różnie dzielić i zastanawiam się jak wyjdzie najlepiej. Podręcznik powinno się czytać po kolei, ale jak ktoś potrzebuje danej informacji, to może znaleźć moduł odgórny, w nim duży spis treści i trafi gdzie chce, dobre indexowanie jest raczej na wikipedii wymagane wg mnie). Rozumiem że masz gotowy podział, więc możesz od razu podzielić, tylko nie wiem czy jesteś w stanie przy tym mieć pewność, że moduły te będą odpowiedni duże / nie za wielkie itd itp. Poza tym, bez przesady, myślę że będzie ok ; ) --Lethern 20:27, 14 paź 2008 (CEST)
Nie wolno nigdy tworzyć stron przez "kopiuj-wklej", chyba, że jesteś jedynym autorem. W tym przypadku nie i to, co zrobiłeś, to plagiat - gdybym skasował Chemia organiczna/Wstęp, wyszłoby, że to ty jesteś autorem tego rozdziału, a nie Milowerk - co nie jest prawdą.
Jeśli strona ma złą nazwę, zawsze należy tę nazwę zmienić przez przycisk "przenieś". --Derbeth talk 11:30, 19 paź 2008 (CEST)
Urodziny Wikibooks
[edytuj]Cześć. 24 stycznia polskim Wikibooksom stuknie 5 latek. Trochę byłoby szkoda, gdyby to przeszło bez echa - podczas wakacyjnej akcji przybyło w koncu nieco modułów :). W kawiarence dałem kilka propozycji, co można by na takie urodziny zrobić. Na jesień udało mi się przez wykop rozpropagować jakoś podręcznik fotografii (i też na statsach fajnie widać październik ;) Jeśli masz inne propozycje, też je dorzuć. Przeglądam czasami booksowe ozety, ale nie wiem za dużo, co by tu można pousprawniać. Wiem, że z czasem u wszystkich krucho..., ale może wspólnie coś zrobimy ;) Przykuta 14:06, 18 sty 2009 (CET)
Podręcznik Chemia analityczna został umieszczony na liście stron do usunięcia: Wikibooks:Strony_do_usunięcia#Chemia_analityczna. Uprzejmie proszę o zabranie głosu w toczącej się dyskusji. Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 11:39, 19 mar 2011 (CET)
Witam, według akcji sprzątania Wikibooks, dokonalem paru zmian w podręczniku - usunąłem moduly będące spisami treści (przeważnie z czerwonymi linkami), zmieniłem główny spis treści (aby zawierał tylko linki do modułów z treścią). Spis linków skopiowałem i umiescilem na stronie Wikipedysta:A-nobel-S/Chemia_organiczna --Lethern (dyskusja) 04:03, 11 kwi 2011 (CEST)
Nazwa Twojego konta zostanie zmieniona
[edytuj]Szanowny użytkowniku!
Zespół programistów Fundacji Wikimedia zmienia sposób funkcjonowania kont użytkowników. Jest to jeden z etapów prac nad udostępnieniem naszym użytkownikom nowych i ulepszonych narzędzi, takich jak powiadomienia na wielu wiki. Te zmiany spowodują, że będziesz posługiwał się identyczną nazwą konta we wszystkich projektach. Pozwoli to na udostępnienie nowych funkcji, ułatwiających edytowanie i dyskutowanie, a narzędziom udostępni bardziej elastyczne uprawnienia użytkowników. Jednym z efektów ubocznych tych zmian jest to, że nazwy użytkowników muszą być unikatowe we wszystkich 900 projektach. Szczegóły znajdziesz na stronie ogłoszenia.
Niestety Twoje konto ma taką samą nazwę jak konto A-nobel-S. Aby zapewnić wam obu możliwość korzystania w przyszłości z projektów Fundacji Wikimedia, zmienimy Twoją nazwę użytkownika na A-nobel-S~plwikibooks. Zmiana nazwy nastąpi w kwietniu 2015, podobnie jak innych kont, które obecnie używają takich samych nazw.
Twoje konto będzie działać tak jak dotychczas - historia wszystkich Twoich edycji nie ulegnie zmianie, jednak będziesz musiał/musiała korzystać z nowej nazwy użytkownika przy logowaniu. Jeśli nie podoba Ci się ta nowa nazwa, możesz poprosić o jej ponowną zmianę. Prośba o zmianę nazwy użytkownika .
Przepraszamy za wszelkie niedogodności.
Yours,
Keegan Peterzell
Community Liaison, Wikimedia Foundation
05:24, 18 mar 2015 (CET)
Renamed
[edytuj]Zmieniono nazwę tego konta w ramach finalizacji wprowadzania kont uniwersalnych. Jeżeli jesteś właścicielem konta i chcesz wiedzieć więcej, możesz zalogować się, używając poprzedniej nazwy konta i hasła. Jeżeli nie podoba Ci się nowa nazwa, możesz wybrać inną, używając tego linku: Specjalna:Wniosek o globalną zmianę nazwy konta po zalogowaniu się. -- Keegan (WMF) (dyskusja)
12:10, 19 kwi 2015 (CEST)