Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Basia-Feluch

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Dodaj temat
Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Najnowszy komentarz napisał(a) 13 lat temu Marek M w wątku Pliki

Witaj w polskich Wikibooks![edytuj]

Cieszymy się, że udało Ci się do nas dołączyć! Na początek polecamy przydatne strony pomocy:

Poniżej znajdują się dalsze, użyteczne dla użytkownika strony

Śmiało edytuj strony i pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc innych użytkowników.

Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji - wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i będzie mogła Ci odpowiedzieć. Zapraszamy również na IRC-a: #wikibooks-pl. Aktywnych edytujących zobaczysz na ostatnich zmianach. W sprawach projektu dyskutuj w Barze.

Zapoznaj się proszę z Wikibooks:Portal użytkowników i przeczytaj tam wskazane artykuły, aby ten projekt używać zgodnie z wytycznymi. Nie kopiujemy materiałów objętych prawami autorskimi, tzn. nie wstawiamy tu tekstów należących do kogoś bez jego zgody.

Należy sobie przypomnieć, że Wikibooks to miejsce dla otwartych podręczników tworzonych przez Wikipedystów, nie umieszczamy tu informacji o innych książkach.

Przy okazji, jeśli spodobało ci się Wikibooks, poleć nas swoim znajomym - potrzebujemy promocji i rąk do pracy.

Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Odwiedź: Jak przeglądać Wikibooks,a także: Zasady i wskazówki, by skutecznie samemu lub z pomocą innych, rozwiązywać swoje problemy na tym serwisie! Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej! Wcelu poznania niektórych mechanizmów składni MediaWiki możesz bez edycji kliknąć edytuj, podejrzeć, i kliknąć ponownie moduł. --Kj 12:24, 18 sie 2009 (CEST)Odpowiedz

Powtarzamy_matematykę_-_matura_2010[edytuj]

Trzy kwestie:

 1. Na polskich Wikibooks istnieje już podręcznika Matematyka dla liceum. Może warto dołączyć przygotowanie pod maturę do istniejącego podręcznika?
 2. Proszę o stosowanie się do zasad obowiązujących w projekcie, szczególnie zaś do nazewnictwa artykułów. Więcej porad możesz znaleźć na naszym portalu użytkowników.
 3. Nie wiem, czy jest sens pisać podręcznik (zbiór zadań?) dedykowany pod maturę z określonego roku. Może lepiej dopasować go tak, aby był przydatny w kolejnych latach?

Pozdrawiam, --Kj 12:24, 18 sie 2009 (CEST)Odpowiedz


Bardzo dziękuję. Przemyślę "trzy kwestie".--83.5.157.45 13:18, 18 sie 2009 (CEST)Odpowiedz

Moduły[edytuj]

Witam, widzę że tworzonych jest sporo modułów (np. Arkusz 1 zadanie 18b). Nie są one jednak tworzone w dobry sposób, i trzeba to trochę poprawić.. Zakładam, że wszystko tyczy się podręcznika Powtarzamy matematykę - matura 2010. Problem w tym, że każdy moduł jest albo osobnym podręcznikiem, albo jest częścią innnego, większego, np.:

Matematyka dla liceum to podręcznik
Matematyka_dla_liceum/Zaczynamy to moduł powyższego podręcznika
Matematyka_dla_liceum/Zaczynamy/Zbiory to moduł powyższego podręcznika, dodatkowo jest niejako częścią modułu Zaczynamy

Czyli nazwy mają w sobie główną nazwę podręcznika, potem slash /, i kolejne człony nazwy, aż do właściwego modułu. Co to daje? Po pierwsze, jest to poprawne nazewnictwo. Po drugie, można przejść do wyższego poziomu (np. spisu treści) jednym kliknięciem. Także proponuję nowe moduły robić wg tego schematu, np. Powtarzamy matematykę - matura 2010/Arkusz 1 zadanie 18b. Wszystko oczywiście będzie działać tak jak do tej pory. Jeśli nazwa jest zbyt długa, można główny podręcznik trochę skrócić - przenieść stronę Powtarzamy matematykę - matura 2010 ze zmianą nazwy na np. Powtarzamy matematykę albo coś podobnego, wystarczy kliknąć "przenieś" albo poprosić kogoś. W razie pytań proszę pisać do mnie lub do administratorów (jako że wyjeżdżam). Oczywiście, cieszę się z inicjatywy powstawania podręcznika do matematyki. Pozdrawiam, Lethern 14:59, 22 sie 2009 (CEST)Odpowiedz


Slusznie! przepraszam ! --83.5.130.27 15:29, 22 sie 2009 (CEST)Odpowiedz

Taka drobna rzecz - zamiast nazwy "Powtarzamy matematykę - matura 2010/Arkusz 1 zadanie 15/Arkusz15 r" Wystarczy np. "Powtarzamy matematykę - matura 2010/Arkusz 1 zad 15/Odp r".
natomiast to: "Powtarzamy matematykę - matura 2010 > Arkusz 1 zadanie 15 > Arkusz15 r” > Arkusz1zad15r2" jest trochę dziwne --Lethern 18:47, 22 sie 2009 (CEST)Odpowiedz

................... - Wiem. Pomylilam się !!!

dyskoteka GIFów[edytuj]

Witaj! Masa ładowanych przez Ciebie plików to naruszenie lub wprost złamanie praw autorskich. Licencja GFDL, którą Ty stosujesz, wymaga podania autora i źródła, a także zachowania kompatybilności z licencją pliku źródłowego. Natomiast Ty ładujesz pliki, które są chronione prawem autorskim (np. Myszka Miki) lub znajdują się w domenie publicznej (widać to po plikach skopiowanych z Wikimedia Commons) i nadajesz im fikcyjną licencję. Część plików wygląda także na gify skopiowane z innych, niepodanych źródeł, co jest tylko kwestią czasu do znalezienia. Jeśli status prawny tych plików nie zostanie wyjaśniony i poprawiony, to zostaną wszystkie usunięte. PS. Ponadto ładowanie masy obrazków na jedną stronę jest średnio estetyczne i obciąża pamięć. Leinad 13:05, 18 wrz 2009 (CEST)Odpowiedz
.......... To moi Kochani Uczniowie z liceum. Wydawało mi się, że pliki z Cliparta mogą sobie animować. W przypadku foto z Wikipedii kopiowaliśmy cały opis. Ale możemy usunąć. Dużo obrazków narysowali sami. Oczywiście pracujemy nad wyglądem tej strony z nagrodami za poprawną odpowiedź. Może chociaż polubią Wikibooks, ale jeśli ich prace od razu zostaną wyrzucone - uciekną na dyskotekę. --Basia 08:51, 19 wrz 2009 (CEST)

nie chodzi o usuwanie prac, chodzi o łamanie prawa. Jeśli ktoś prawnie mówi "nie używać moich obrazków" (a clipartów to raczej dotyczy), to niestety trzeba się do tego zastosować. W internecie można poszukać obrazków "free" --Lethern 11:06, 26 wrz 2009 (CEST)Odpowiedz

O prowadzeniu dyskusji[edytuj]

Wstawianie podpisu

Witaj. Poniżej zamieszczam kilka informacji o podpisywaniu się i prowadzeniu dyskusji:

 • Na stronach dyskusji, głosowaniach podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld) – możesz w tym celu użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok, po prawej). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Podpis może zostać zmieniony w preferencjach.
 • Nie podpisujemy się w artykułach - Twój wkład pozostanie widoczny w jego historii (kliknij zakładkę historia i autorzy).
 • Na czyjeś wiadomości odpowiadaj na stronie dyskusji adresata, a nie na swojej. Wtedy on zobaczy pomarańczowy pasek z napisem masz nową wiadomość, tak jak Ty przed chwilą. W przeciwnym razie Twoja odpowiedź może pozostać niezauważona.

Zwiadowca21 19:19, 27 gru 2009 (CET)Odpowiedz

Dziękuje za przesłanie pliki ale...[edytuj]

Dziękuje za przesłanie pliki, ale jeśli są na Wikimedia Commons to tutaj nie muszą być :). Pozdrawiam. Ananas96 (dyskusja) 09:38, 3 lip 2010 (CEST)Odpowiedz

Grafiki[edytuj]

Witam, czy poniższe grafiki są udostępnione na wolnej licenji? Przydałoby się jakieś źródło, wymagają tego zasady Wikibooks (grafiki które nie są udostępnione przez autora na otwartej licencji GNU lub Creative Commons będą musiały być usunięte z serwisu i zastąpione) --Lethern (dyskusja) 15:10, 14 sty 2011 (CET)Odpowiedz

................. 1.Sowa.gif pochodzi z mojego starego podrecznika do matematyki dla klasy 4. Pan Jozef Wilkon, ktory ilistrowal podrecznik - pozwolil korzystac z tych ilustracji. Pozostale gify otrzymalismy od osrodka OEIIZK na jakims szkoleniu do wykorzystania. Mozna je usunac - wykonamy sami inne, ale sowy nie narysujemy. Co trzeba zrobic, zeby uratowac sowę ???

 • W Internecie przyjęło się, że można umieszczać wszystko - na swojej stronie można wstawić dowolne znalezione obrazki. Inaczej jest na Wikibooks, ponieważ ten projekt narzuca lub wymaga pewnej licencji na wszystkie prace, np. każdy tekst publikowany jest na licencji CC-by-sa. Aby to robić, musimy mieć do tego prawo - ktoś z nas musi być autorem lub musimy posiadać zgodę autora. Pliki zostały usunięte ponieważ nie mamy potrzebnej informacji o ich licencji (nie wiemy, czy autorzy pozwalają na nadanie licencji). Aby Sowa się zachowała, autor musi potwierdzić zgodę na nadanie jej licencji akceptowalnej na Wikibooks --Lethern (dyskusja) 12:25, 22 mar 2011 (CET)Odpowiedz

Kangur[edytuj]

 • jeśli mogę się wtrącić: Basiu (na Wikibooks mówimy sobie per "ty", co prawda pewnie moi studenci będą mnie tytułować "panie doktorze"), odpowiedz na to pytanie Lethernowi na jego stronie dyskusji: (dyskusja). Jeśli chodzi o "sowę", to proponowałbym ją przerysować choćby w Paintcie. Tak na marginesie: czy nie można by było skorzystać z zasobów Commons: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Strigiformes? Napisz mi, który plik się Wam podoba np. z tej kategorii: http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Owls_in_art, a ja go Wam wkleję. No i jeszcze jedna sprawa: obserwuję Twój podręcznik, ale on jest niedopracowny pod względem technicznym i ma błędy. Przykładowo:
 1. na stronie z "sową" http://pl.wikibooks.org/wiki/Kangur_-_międzynarodowy_test_z_matematyki klikamy na "KANGUR Junior 2004 rok"
 2. pojawia nam się strona: http://pl.wikibooks.org/wiki/Kangur_-_międzynarodowy_test_z_matematyki/Kangur2004
 3. klikamy na "Zadanie 1 za 4 punkty rok 2004"
 4. jesteśmy na stronie http://pl.wikibooks.org/wiki/Kangur_-_międzynarodowy_test_z_matematyki/Kangur2004Jzad1tresc
 5. nie jest uzupełnione C ani E
 6. klikamy na A
 7. przenosi nas na stronę: http://pl.wikibooks.org/wiki/Kangur_-_międzynarodowy_test_z_matematyki/Kangur2004Jzad11nie
 8. klikamy na "Wracaj do zadania" i nagle znajdujemy się tu: http://pl.wikibooks.org/wiki/Kangur_-_międzynarodowy_test_z_matematyki/Kangur2008Jzad1tresc
 9. a przecież mieliśmy wrócić do zadania!

przemyśl, czy nie lepiej skorzystać z quizów, które specjalnie przygotował Viatoro - jeden z użytkowników. Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 09:59, 17 sty 2011 (CET) ....................Odpowiedz
Wiem, ale podręcznik jest w opracowaniu i my nad tym wszystkim pracujemy. Zadania umieszczają uczniowie z różnych klas liceum. Kangur jest cudownym, międzynarodowym konkursem i ma wielu miłośników. Niestety książki z zadaniami "Kangura" są bardzo drogie i wymagają ciągłego kupowania nowej wersji. Są wspaniałe nagrody w "kangurze" i jest to test międzynarodowy. Warto go udostępnić w Wiki. Bardzo dziękuje za uwagi. Będziemy je dokładnie czytać i powoli usuwać błędy.
Kangur na dany poziom to 30 zadań. Jak widzisz robimy lata 2004 - 2010. Dla ucznia, który przygotowuje się do konkursu jest bardzo ważne, żeby mógł przynajmniej przeczytać sobie zadania z lat poprzednich.--83.12.187.157 (dyskusja) 11:28, 18 sty 2011 (CET)Odpowiedz

Jedno pytanie mam - czy "kangur" nie jest nazwą zastrzeżoną, trademarkiem? Może jednak zmienić te nazwy? Co do sowy i innych plików - mamy ponad 5 milionów plików w Commons - można je modyfikować. Mogę nawet przy tym pomóc. Przykuta (dyskusja) 16:30, 21 sty 2011 (CET)Odpowiedz

.................
Nie wiem, czy "Kangur" jest nazwą zastrzeżoną. Ale my nie układamy zadań do "Kangura", tylko rozwiązujemy te zadania. Zadania są jak cytaty. Może trzeba na początku napisać, że pochodzą z kolejnych edycji testu "Kangur" ? Narazie to wszystko opracowujemy. Mogą być pomyłki. Skończymy w przerwie semetralnej, do marca. Jak się powołamy - będą zarzuty, że źle cytujemy.
Teraz najważniejsze jest umieszczenie rozwiązań zadań. "Ozdobniki" zostawiamy na koniec. --83.24.92.205 (dyskusja) 09:32, 23 sty 2011 (CET)Odpowiedz

Przekopiowanie całej bazy danych Kangura" (czyli bazy zadań) nie jest przepisaniem paru cytatów. Poza tym używanie nazwy "Kangur" jest po prostu podszywaniem się i po stronie osoby chcącej użyć tej nazwy spoczywa obowiązek uzyskania zgody lub zorientowania się w tej sprawie, zanim się zacznie działać. Grafiki, bez pozwolenia pisemnego na wykorzystanie, powinny być usunięte. Kto będzie płacić za odszkodowanie, jeśli pojawi się pozew do sadu za naruszenie praw autorskich i trademarku? Teraz nie jest najważniejsze umieszczanie czegokolwiek - tylko rozwiązanie problemu. Przykuta (dyskusja) 13:46, 23 sty 2011 (CET)Odpowiedz
Co do samych testów to faktycznie - zbiór testów ma z pewnością cechy twórcze i jako taki jest utworem chronionym prawem autorskim. Twórcze jest tutaj samo sformułowanie testów jak też ich układ i kolejność. Czy zbiór testów jest bazą danych to by można dyskutować, ale ta czy owak nie można tych testów przytoczyć wszystkich, bo to naruszy prawa atorskie do nich. W ramach prawa do cytatu można by przytoczyć ew. tylko kilka przykładowych. Co do nazwy to słowa "Kangur" się nie da zastrzec bo jest pospolite, można ew. pewnie zastrzec całą frazę "Kangur Matematyczny" - ale czy jest ona w Polsce zastrzeżona? I nawet jeśli to można to obejść tworząc tytuł książki nie zawierający bezpośrednio tej frazy. Z tego co pogrzebałem to organizacją, która to wszystko wymyśliła jest francuska "Kangorou Sans Frontiers" [1], która zezwala przeprowadzać konkursy lokalne wybranym organizacjom i ma w statucie napisane, że użycie nazwy "Kangarou" jest zastrzeżone - ale tak jak pisałem nie bardzo można zgodnie z prawem zastrzec użycie pospolitego słowa - więc IMHO ten zapis w statucie tej organizacji jest od strony prawnej pozbawiony sensu. Mogą sobie zastrzec frazę, mogą grafikę-logo, ale samego słowa "Kangur" się nie da. Z kolei organizacją afiliowaną w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych [2]. Z regulaminu konkursu [3] wynika, że testy są tworzone przez członków komitetu organizacyjnego i zatwierdzane przez organizację francuską. Prawa autorskie do tych testów należą zapewne do członków tego komitetu - jeśli ten komitet podpisuje jakieś umowy ze swoją organizacją, to pewnie majątkowe prawa przechodzą na to polskie towarzystwo i by trzeba się zwrócić do tegoż o zgodę na publikację tych testów na licencji CC-BY-SA 3.0 - bo na takiej działa Wikibooks. Bez tego IMHO książka będzie stanowiła naruszenie praw autorskich. Polimerek (dyskusja) 14:19, 23 sty 2011 (CET)Odpowiedz

.............................. .....................................
nie znam sie na tym, ale mogę skontaktować się z prawnikiem, który się zna na tych sprawach. Gdy robiliśmy podrecznik do matematyki dl agimnazjum z matematyki w "Wolnychpodrecznikach" u Jarka Lipszyca, to mieliśmy spotkania z prawnikiem. To są zadania w większości jednakowe na całym świecie, czyli są tłumaczone na różne języki. U nas ropowszechnia je Towarzystwo Matematyczne z Torunia.
Ale czy zadania z konkursów, z olimiad, z matur, z egzaminów różnego typu mogą mieć jakiś copyright ???

Czy może je poznać tylko ten, kto każdego roku zapłaci 35 zł za nową książkę z zadaniami ? A w rzeczywistości trzebaby mieć nie tylko zadania z danego poziomu, ale też z poprzednich, jeśli chce się uczeń przygotować.
Czy to jest dbanie o kulturę matematyczną polskich uczniów?
Wiki pewnie ma kontakt z prawnikiem, który zna się na prawach autorskich. Sprawa jest ważna.

--83.24.92.205 (dyskusja) 14:29, 23 sty 2011 (CET) ...............................Odpowiedz

W najgorszym razie może zostawimy tylko nasze autorskie rozwiązania zadań. Uczniowie przesyłają sobie zdjęcia testów i ostatnie można odnaleźć w grafice. Nie ma innej metody zdobycia ostanich zadań z konkursu.
Wspaniałe są te dydkusje uczniów zainteresowanych "Kangurem" w Internecie. Jak rozwiązali zadania, a kto wie jak rozwiązać dane zadanie. To jest SUPER !!!
Czy Wiki nie może tym młodym ludziom pomóc ???
Możemy napisać - poszukajcie sobie w grafice treść zadań, a my tu was nauczymy je rozwiązywać.

--83.24.92.205 (dyskusja) 14:58, 23 sty 2011 (CET)BasiaOdpowiedz

 • Wszystko, co jest wolne - rozwiązania uczniów, dyskusje, pomoc - jest mile widziane, jest w porządku. Ta dyskusja obejmuje bardzo wąski temat samych praw osoby, która wymyśliła kangur i te zadania. Czy ta osoba ma prawa do tych zadań? Na jakich zasadach można publikować cudze zadania z Kangura, z jego nazwą, itd. - o to trzeba by zapytać najlepiej ludzi, którzy tlumaczyli zadania i organizowali kangura + prawnika --Lethern (dyskusja) 15:13, 23 sty 2011 (CET)Odpowiedz
 • spokojnie, bez nerwacji, dziś rano zrobiłem to samo co Polimerek (czyli przejrzałem stronę organizatora), ale nie mogłem się zebrać, żeby to napisać; gdybym jednak się zebrał, to może by to nieco skróciło dyskusję, więc piszę: co prawda regulamin konkursu nie zabrania publikowania zadań oraz ich rozwiązań w internecie, no ale to nie rozwiązuje problemu. Nasunęła mi się więc analogia do przedrukowywania testów maturalnych wraz z rozwiązaniami przez prasę (np. Gazetę Wyborczą). Dlatego też jako zwykły belfer (broń Boże żaden przedstawiciel Wikibooks) napisałem nad wyraz kulturalnego maila z zapytaniem do Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych z prośbą o wyjaśnienie "co do możliwości upubliczniania zadań z Kangura wraz z rozwiązaniami w internecie" i zapytaniem "czy jest zwyczajowo przyjęte w celu promowania konkursu oraz samej idei kształcenia matematycznego publikowanie w internecie zadań z poprzednich edycji "Kangura" wraz z rozwiązaniami" (...), dodając "że taki zabieg mógłby być pożyteczny bowiem skłaniałby bowiem uczniów i nauczycieli do przypomnienia i powtórzenia materiału przed kolejnym testem", np. na stronie tworzonej przez kółko matematyczne danej szkoły. Poczekajmy może na odpowiedź, jeśli w ogóle ktoś odpowie... Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 19:25, 23 sty 2011 (CET)Odpowiedz
  • Karol, ale w Wikibooks to może zostać tylko i wyłącznie wówczas, gdy będzie zgoda na objęcie tego licencją Creative Commons: Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach – wersja 3.0. Musi być na to zgoda i powinna być najlepiej zarchiwizowana w systemie WP:OTRS. Już wiele stron bez tej zgody musieliśmy kasować. Pamiętasz pewnie wypowiedź Teukrosa na Sabacie w tym względzie. Przykuta (dyskusja) 20:15, 24 sty 2011 (CET)Odpowiedz

....................

 • Wspaniale ! Bardzo dziękuję! Zdolni będą Ci wdzieczni !!! Przez wiele lat prowadziłąm na Matematyce na UW zajęcia dla zdolnych ze szkoły podstawowej. Żeby być ZDROWYM ZDOLNYM trzeba mieć wokół mądrych dorosłych. Oni nie są lubiani przez rówieśników, mniej zdolnych. --83.12.187.157 (dyskusja) 10:04, 24 sty 2011 (CET)Odpowiedz
Jeszcze jedna rzecz. Kilka lat temu jeden z użytkowników francuskich Wikicytatów wrzucił do nich całą kolekcję z jednego źródła. Oczywiście naruszył przez to prawa autorskie, w wyniku czego całe Wikicytaty zamknięto i zaczęto je tworzyć od nowa - od zera. Problem poruszyła Notafish na zlocie we Wrocławiu w 2006. Nie chciałbym, abyśmy na zlocie w tym roku w tym mieście poruszali sprawę skasowania polskiego Wikibooks. Ale zapraszam - myślę, ze warto pogadać: chapter:Konferencja Wikimedia Polska 2011. Co do projektu - można zamiast przepisywać zadania/rozwiązania zadań - stworzyć nowe i wtedy będzie wilk syty i owca cała. Przykuta (dyskusja) 08:50, 25 sty 2011 (CET)Odpowiedz
 • wiem, pamiętam zarówno Teukrosa jak i wątek kasowania wikicytatów (bo to na Sabacie też było); jak ci od Kangura nie odpowiedzą albo odpowiedzą negatywnie, to przynajmniej będzie temat wstępnie wysondowany. Jeśli natomiast się zgodzą, to dopiero potem proponowałbym zaproponować drogę formalną z WP:OTRSem włącznie. Proste? proste. Chyba, żeby dla bezpieczeństwa Basia wstrzymała pracę nad "Kangurem" do czasu uzyskania formalnej zgody od Towarzystwa Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 19:04, 25 sty 2011 (CET)Odpowiedz

Witam ponownie, tym razem wrzucam listę modułów, które powstały ale nie zostały nigdzie użyte, tzn. nie można do nich się dostać z żadnej strony podręcznika Kangur. (trzeba albo umieścić linki do nich w odpowiednich miejscach, a jak któreś są niepotrzebne to się usunie) link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link --Lethern (dyskusja) 16:31, 19 mar 2011 (CET)Odpowiedz
..................................................................... Poprawiłam. Jeśli strona nie jest potrzebna - wyrzuciłam zawartość. Bardzo przepraszamy za pomyłki.

Kolejna lista modułów, tak jak wyżej, które są zagubione (nie da się do nich dostać poza specjalnymi stronami technicznymi): link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link, link. --Lethern (dyskusja) 05:19, 11 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz

Wikibooks:Bar#Dziwna_rzecz[edytuj]

Basiu, uprzejmie proszę, żebyś odniosła się do w/w zgłoszenia. Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 09:54, 21 mar 2011 (CET)Odpowiedz

Kangur - międzynarodowy test z matematyki[edytuj]

Zgłosiłem w/w podręcznik do usunięcia na specjalnej stronie SdU, dlatego proszę o zabranie głosu w dyskusji. Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 23:48, 22 mar 2011 (CET)Odpowiedz

 • Starałem się dowiedzieć co jest potrzebne, rozmawiałem z użytkownikiem Przykutą, odnośnie wymiany listów - trzeba zwrócić uwagę na:
  • zgoda musi byc na objecie licencją cc-by-sa a nie na (samo) zamieszczenie w Wikibooks
  • wykorzystać trzeba OTRS, co jest opisane NPA-tutaj, cytując: "W przypadku zgody na publikację w Wikipedii wyślij jej kopię na adres permissions-pl@wikimedia.org", czyli kopię maila trzeba przesłać ("Prześlij dalej") na podany adres

i to chyba wszystko z formalności --Lethern (dyskusja) 13:37, 6 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz

Nowy wygląd Powtarzamy matematykę - matura 2010[edytuj]

Zadania w podręczniku Powtarzamy matematykę - matura 2010 robione były na zasadzie wielu podstron dla odpowiedzi, tak jak przykładowy moduł link. Spróbowałem dodać kilka zmian, aby odpowiedzi pojawiły się na tej samej stronie, ale ukryte: link. Oprócz tego można wykorzystać specjlane rozszerzenie Quiz, które wygląda tak: link. To tylko jedna sztuka, dla testów. Pytanie brzmi: może któraś z poprawek nadaje się do podręcznika? (mógłbym spróbować wprowadzić zmiany do całego podręcznika). --Lethern (dyskusja) 20:25, 23 mar 2011 (CET) ..................Odpowiedz
To jest już stare. Teraz będziemy myśleć o nowym - 2011. Szkoda czasu. Lepiej pomyślmy co zrobić z Kangurem. Szkoda, że nie ma statystyk na tych stronach Wikibooks. --83.12.187.157 (dyskusja) 12:44, 24 mar 2011 (CET)Odpowiedz
Bardzo ładnie to jest zrobione, ale jaki sens jest tu coś robić, jeśli Karol Karolus Dąbrowski zaraz wszystko wyrzuci !!!
Dlaczego administratorzy nie wstawią statystyk ? Wtedy zależałoby im, żeby strony były często odwiedzane. Bardzo Ci dziękuję. --Basia 12:54, 24 mar 2011 (CET)


............ Świetnie. Będziemy to powtarzać na kolejnych stronach. ...Basia

Matura 2011[edytuj]

Może tak? Lethern/Matura2010_zad1 bo tworzenie strony pod każdą odpowiedź "tak" i "nie" mija się z celem. Chyba że zrobić dwie takie strony na cały podręcznik, ale nadal utrudnia to korzystanie z podręcznika (trzeba skakać po stronach) --Lethern (dyskusja) 12:46, 11 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz
Uczniowie coś tam pokręcili. W opowiedzi ma być obrazek i im to nie wyszło. --83.12.187.157 (dyskusja) 12:52, 11 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz


W innym miejscy fajniejsze chyba. Można wtedy wykorzystać na lekcji i dopiero po wybraniu odpowiedzi okazuje się czy dobra czy zła. Jeśli zła - pokazujemy też rozwiązanie. (Basia)

 • Matura 2010

Początkowo wyglądało to tak: stare - linki do odpowiedzi na nowych stronach.

Zostało to zmienione do takiej formy: ukrywane - odpowiedzi były "pokaż/ukryj".

Ostatnio poprawiłem to tak, aby prawidłowa odpowiedź była widoczna w rozwiązaniu: nowe - są kolory w odpowiedziach, oprócz tego tabelka została ukryta w szablonie (przejrzysty kod Wiki).

Jest też druga wersja: nowe i ładne, gdzie rozwiązanie jest pozbawione tabelki + działają wszystkie kolory.

Zakładam, że ostatni styl nadaje się do wprowadzenia w cały podręcznik? Czy może są jakieś uwagi? --Lethern (dyskusja) 13:35, 13 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz
........... Fajne. Oczywiście, że w całym. Będziemy to robić teraz od czwartku. Będziemy próbować. Najlepsze to, gdzie oglądamy odpowiedź po kawałku. (Basia)

Poprawiłem wszystkie zadania do wspólnego wyglądu. Oczywiście można je dalej dowolnie zmieniać. Zrobiłem też kilka innych zmian, mam nadzieję że wyszły na lepsze. --Lethern (dyskusja) 05:42, 14 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz

pytanie[edytuj]

Basiu, czy znasz tego użytkownika: Specjalna:Wkład/81.190.241.34? Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 17:42, 18 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz
..................................... Nie znam. Może to jakiś NIEZADOWOLONY uczeń. Tewraz wystawiamy oceny maturzystom.Basia

Pliki[edytuj]

Witam. Prosiłbym o przesłanie plików do Wikimedia Commons. Plusami umieszczenia tam plików jest to, iż mogą być wykorzystanie nie tylko na Wikibooks, a samo Wikibooks nie jest zaśmiecone. W przypadku grafik mogę pomóc w przenoszeniu. Pozdrawiam. Ananas96 (dyskusja) 15:33, 19 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz

Plik:Matura2010zad2rys1.png
Plik:Matura2010zad8rys1.jpg
Plik:Matura2010zad10rys1.png

Bardzo bym prosił :). Przebieg wygląda tak samo jak na Wikibooks. Spokojnie będzie je można by było wykorzystać na każdym projekcie Fundacji Wikimedia. Ananas96 (dyskusja) 14:48, 27 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz

Przyłączam się do prośby o ładowanie na commons. Poza tym polecam Twojej uwadze program: Inkscape w którym można tworzyć wektorową grafikę. Czy jesteś pewna że grafiki z tekstem na nich to optymalne rozwiązanie? Marek M (dyskusja) 15:06, 27 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz

 • Nie widzę możliwości wykorzystania tych grafik w innych projektach, tym samym aby był to powód wysyłania tego na Commons. Pliki są tworzone pewnie przez uczniów. W każdym razie, wydaje mi się że nie jest to istotna kwestia --Lethern (dyskusja) 15:30, 27 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz


OK. Będzie PD-self
moze zrobie jakieś przenoszenie plików do Commons po lekcjach. Trzeba długo czekać na Commons. Może spróbuję w wolne dni. Basia

"Trzeba długo czekać na Commons" czekać na co? Warto też sprawdzać co jest na Commons już. Co sądzisz o takiej takim układzie treści: Powtarzamy matematykę - matura 2011/Matura2010 zad2, czy nie wygodniejszy to sposób to niż obrazek z tekstem? Przy okazji: podpisujemy się za pomocą 4tyld ~~~~ (ten znak na klawiaturze jest obok 1) co w moim przypadku da taki efekt: "Marek M (dyskusja) 16:02, 28 kwi 2011 (CEST)"a w twoim twój podpis. Odpowiadamy zwykle na stronie dyskusji rozmówcy. Pozdrawiam Marek M (dyskusja) 16:02, 28 kwi 2011 (CEST)Odpowiedz
Więcej czasu zajmuje przesłąnie pliku na Commons. Gdy trzeba to zrobić na lekcji, dla kilku uczniów, jest trudno. Basia