Mózg jak komputer/Dzień 11.

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Crystal Clear app date D11.png

Jak zapamiętać rozkład talii kart[edytuj]

Być może zapamiętanie przypadkowego rozkładu wielu talii kart wydaje się być rzeczą niezwykłą. Wystarczy jednak zapamiętać kilka dodatkowych informacji, aby potem przy użyciu matrycy pamięciowej tego dokonać. Dzięki systematycznej praktyce będziesz mógł dojść do poziomu, na którym zapamiętanie pięćdziesięciu dwóch przypadkowo ułożonych kart zajmuje kilka minut.

Zapamiętywanie talii kart jest jedną z konkurencji na Mistrzostwach w Zapamiętywaniu. Rekordzista zapamiętał jedną talię w ciągu około dwudziestu sekund (20 sekund!). Uzyskują odpowiednie wyniki w tej konkurencji, czyli zapamiętując talię kart w czasie krótszymi niż dwie minuty, dodatkowo zapamiętując dziesięć talii w ciągu godziny i tysiąc losowych cyfr w ciągu godziny, można uzyskać tytuł Arcymistrza Pamięci.

Cały sekret zapamiętania talii kart polega na przyporządkowaniu do każdej z kart konkretnego obrazu, a następnie połączenie go z kolejnymi numerami matrycy pamięciowej lub umieszczenie ich w pałacu pamięci.

W tradycyjnym słownictwie polskim trefl oznacza żołądź, kier to serce, pik jest równoznaczny z winem a karo z dzwonkiem, to znacznie ułatwi sprawę, gdyż każdy z kolorów zaczyna się na inną literę (dokładniej głoskę - pamiętajmy, że mamy do czynienia z alfabetem fonetycznym). Dla przykładu więc piątkę pik (wino) obrazować będzie wyraz zaczynający się na w (jak wino) i zawierający jeszcze literę l (5 w alfabecie fonetycznym). Oto przykładowe zakładki:

Poker-sm-241-Ac.png ŻyTo, ŻyD Poker-sm-231-Ad.png DuDy, DoDa Poker-sm-221-Ah.png SaD, SąD Poker-sm-211-As.png WoDa
Poker-sm-24D-2c.png ŻoNa Poker-sm-23D-2d.png DyNia, DNA Poker-sm-22D-2h.png SaNie, SaN Poker-sm-21D-2s.png WieNiec, WaNia
Poker-sm-24C-3c.png RZyM Poker-sm-23C-3d.png DyM Poker-sm-22C-3h.png SaM, SuM Poker-sm-21C-3s.png WiedźMa, WyMię
Poker-sm-24B-4c.png ŻaR, ŻuR Poker-sm-23B-4d.png DaRy, DaRń Poker-sm-22B-4h.png SeR Poker-sm-21B-4s.png WióRy, WiR
Poker-sm-24A-5c.png ŻeL, Żul Poker-sm-23A-5d.png DaLia, DyL (deska) Poker-sm-22A-5h.png SóL Poker-sm-21A-5s.png WaL, WaLec
Poker-sm-249-6c.png ŻuJe (czynność) Poker-sm-239-6d.png DóJ (czynność) Poker-sm-229-6h.png SłóJ, SieJa Poker-sm-219-6s.png WaJcha, WuJ
Poker-sm-248-7c.png ŻuK Poker-sm-238-7d.png DoK, DoG (pies) Poker-sm-228-7h.png SoK, SaK (sieć) Poker-sm-218-7s.png WażKa, WęGorz
Poker-sm-247-8c.png ŻółW Poker-sm-237-8d.png DrzWi, DrzeWo Poker-sm-227-8h.png SoWa, SaWa Poker-sm-217-8s.png WarzyWo
Poker-sm-246-9c.png RZeP, ŻaBa Poker-sm-236-9d.png DyBy Poker-sm-226-9h.png SęP, SaBa Poker-sm-216-9s.png WierzBa
Poker-sm-245-Tc.png RZęSa Poker-sm-235-Td.png DeSu (bielizna) Poker-sm-225-Th.png SoS Poker-sm-215-Ts.png WaZa, WioSło
Poker-sm-244-Jc.png ŻołTy Dach Poker-sm-234-Jd.png DDT (insektocyd) Poker-sm-224-Jh.png STaTuła, SToDoła Poker-sm-214-Js.png WiDeTa (czujka)
Poker-sm-243-Qc.png ŻeToN Poker-sm-233-Qd.png DyDoNa (królewna) Poker-sm-223-Qh.png SułTaN Poker-sm-213-Qs.png WyrzuTNia
Poker-sm-242-Kc.png żołędzie Poker-sm-232-Kd.png dzwonek Poker-sm-222-Kh.png serce Poker-sm-212-Ks.png wino (butelka wina)

Jak widać z przykładu, dla dziesiątek dajemy cyfrę zero (s lub z w alfabecie fonetycznym), króle natomiast będą symbolizować poszczególne kolory kart, czyli żołędzie, serca, dzwonki i wino. Zamiast proponowanych zakładek dla każdej z dam w talii możemy wyobrazić sobie np. obrazy damy żylastej dla żołędzi, dziobatej dla dzwonków, wąsatej dla wina a np. w koronie dla czerwieni. Pamiętajmy, że uruchamiając własną kreatywność i inwencję twórczą do znalezienia odpowiedniego obrazu dla danej karty znacznie ułatwimy sobie zapamiętanie naszych zakładek.

Trening wyobraźni z kartami ma wiele zalet, wzmacniasz np. pamięć poprzez zabawę. Nawet jeśli nie zamierzasz nigdy nigdzie popisywać się karcianymi sztuczkami, ta technika jest dobra do treningu.

Niektórzy arcymistrzowie, np. Nelson Dellis, zapamiętują karty trójkami. Ma to tę zaletę, że redukuje liczbę miejsc pałacu pamięci potrzebną do zapamiętania talli do siedemnastu. Z drugiej strony system wymaga kilkumiesięcznego przygotowania i treningu, aby można stosować go z powodzeniem w praktyce. W jaki sposób Nelson zapamiętuje karty? W jego mnemotechnice każdej z kart przyporządkowane są unikalne osoby, czynności i przedmioty. Np. as pik to Arnold Schwarzenegger unoszący hantel.

W powyższym układzie dama trefl to Paris Hilton tańcząca disco, dziewiątka pik oznacza np. znajomego przyjaciela jadącego samochodem, natomiast as pik jest podnoszącym hantel Arnoldem. Pierwsza w układzie jest zawsze osoba, tutaj Paris Hilton, druga czynność, czyli kierowanie, natomiast ostatni jest przedmiot - w tym przypadku hantel. Powyższy układ kart można więc zapamiętać jako Paris Hilton jadącą wielkim hantlem. To tylko jeden obraz, którzy wystarczy umieścić w pałacu pamięci. Przyporządkowując kolejnym kartom oznaczenia warto stosować proste wskazówki - np. damy to postacie kobiece, asy to postaci zaczynające się na literkę A itd. Upraszcza to zapamiętywanie.