Mózg jak komputer/Dzień 7.

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Porada Instrukcja 3. Uzupełnij dziennik wyników - opcjonalnie.
Jeżeli zdecydowałeś się prowadzić dziennik wyników, to dobra pora, aby go uzupełnić.

Memoriada, czyli jaki potencjał ma Twój mózg[edytuj]

W minionym tygodniu wprowadziłeś do swojego mentalnego komputera oprogramowanie, które w perspektywie pozwoli Ci osiągnąć wielkie umiejętności i znacznie zwiększy możliwości Twojej pamięci. Poznałeś najpotężniejsze mnemotechniki - Pałac Pamięci i Główny System Pamięciowy.

Jak wiele można osiągnąć i jak bardzo poprawić pamięć, korzystając z tych metod? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przedstawię Ci wyniki i rekordy Światowych Mistrzostw w Zapamiętywaniu, które odbywają się każdego roku w różnych miejscach na Ziemi.

Arcymistrzowie pamięci, których za chwilę Ci przedstawię, nie mają jakiś specjalnych predyspozycji do tego, co robią. Ich mózgi nie wykazują anomalnej budowy. Jedyne, co ich wyróżnia, to intensywny, regularny trening opisywanych tutaj metod. Oto kilka rekordów.

Na mistrzostwach zawodnicy rywalizują w kilkunastu dyscyplinach związanych z pamięcią. Np. Szybkie Karty polegają na zapamiętaniu jak najszybciej ułożonej w losowej kolejności talii 52 kart. Jak sądzisz, jak szybko można to zrobić? Na mistrzostwach w Niemczech w 2011 roku Simon Reinhard potrzebował na to niecałych 22 sekund (czyli mniej niż pół sekundy na zapamiętanie jednej karty!). Simon w obecnej klasyfikacji zajmuje drugie miejsce wśród światowych arcymistrzów w ogólnym rankingu. Pobił też rekordy w kilku innych dziedzinach mistrzostw, w ciągu pięciu minut zapamiętał 70 twarzy i nazwisk (cztery sekundy na jedną osobę) a w ciągu 15 minut 155 twarzy, w ciągu piętnastu minut zanotował w umyśle 396 abstrakcyjnych obrazków (trochę ponad dwie sekundy na obrazek) i kolejność 300 losowych słów (trzy sekundy na jeden wyraz).

Na zawodach zapamiętuje się też fikcyjne daty historyczne w ciągu pięciu minut. W 2011 na mistrzostwach w Szwecji Johannes Mallow zapamiętał w tym czasie lata 132 wydarzeń. W ciągu pięciu minut! Mając taką umiejętność, nauka materiału historii z całego programu liceum zajmowałaby nie więcej niż dwie godziny. Mallow ma też całkiem niezłą pamięć do liczb - na mistrzostwach w Niemczech w 2011 zapamiętał w ciągu pół godziny kolejność losowych 1320 cyfr. Zajmuje dziś trzecie miejsce w światowym rankingu.

Jedną z konkurencji jest zapamiętywanie wypowiadanych co sekundę cyfr. Na World Memory Championship w 2011 roku Wang Feng zapamiętał w ten sposób 300 kolejnych cyfr. Ten chiński arcymistrz pamięci zapamiętał też 2660 liczb w ciągu godziny i 500 w ciągu pięciu minut. Między innymi dzięki tym rekordom utrzymuje dziś pierwszą pozycję w światowym rankingu mistrzów pamięci.

W roku 2012 na liście arcymistrzów pamięci znajdowały się 122 nazwiska kobiet, mężczyzn i dzieci. Aby osiągnąć ten tytuł, należy poszczycić się umiejętnością zapamiętania losowo ułożonych dziesięciu talli kart (520 kart) w ciągu godziny i zapamiętanie jednej talii w czasie krótszym od dwóch minut oraz zapamiętania tysiąca kolejnych cyfr w czasie krótszym niż godzina.