Mózg jak komputer/Programowanie Neuronalne

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Garść nasion orzecha włoskiego zawiera dzienną dawkę najważniejszych dla Twojego mózgu substancji odżywczych.

Zapomnij o tym, czego uczono Cię o uczeniu się na drodze Twojej edukacji. To nie powinno być trudne, bo na poziomie szkoły podstawowej i średniej praktycznie nic się o tym nie mówi. Twój mózg to wydajny komputer, takie jest główne założenie tej książki. Komputer jest jednak niczym bez systemu operacyjnego, bez niego jego potencjał pozostaje niewykorzystany. Najpotężniejsze superkomputery na świecie korzystają dziś głównie z systemów Linux, czyli Wolnego Oprogramowania dostępnego za darmo, bliskiego doskonałości dzięki pracy zbiorowej społeczności programistów i innych związanych z nim ludzi.

Celem edukacji jest zainstalowanie w umysłach uczniów ich własnego systemu operacyjnego, który pozwoli wykorzystać potencjał ich umysłu. Jednakże to, co daje nam obecny system jest tylko starą namiastką prawdziwych możliwości. Niektórzy z Was pamiętają może stare nie-okienkowe systemy, jak MS-DOS. Porównując, to jest właśnie to, co dostajemy w szkole. Wyobrażacie sobie używać czegoś podobnego na własnym laptopie lub komputerze? Analogicznie jednak używacie czegoś o podobnych możliwościach we własnej głowie!

Współczesne, nowoczesne systemy operacyjne są proste w obsłudze i wydajne. Taki będzie Twój mózg dzięki oprogramowaniu, które przy odrobinie cierpliwości możesz w nim zainstalować. Aby Ci w tym pomóc, stworzyłem niniejszy algorytm 21-dniowego Programowania Neuronalnego. Ta nazwa jest chwytliwa, zachęcająca (mam taką nadzieję) i ma niewiele wspólnego z NLP. Wykorzystuję chętnie to określenie aby przyciągnąć Twoją uwagę.

Instalacja[edytuj]

  • Koszt: finansowo żaden, bo najlepsze w życiu rzeczy dostajesz za darmo.
  • Nagroda: sprawny i wydajny umysł, zdolny do zaskakiwania innych i twórczy. Taki, który powinieneś otrzymać w drodze edukacji.
  • Jak to zrobić: algorytm programowania został podzielony na okres 21 dni. Poświęć około godziny każdego dnia, najlepiej dzień po dniu ale niekoniecznie, na zapoznanie się z instrukcjami i tutorialem.

Tutorial[edytuj]

Masz proste zadanie. Każdego dnia o odpowiedniej porze zapoznajesz się z instrukcjami i zadaniami do wykonania. Polecam, abyś zaczął w poniedziałek, ale nie jest to konieczne. Biorytm przeciętnego człowieka zsynchronizowany jest z dobowym cyklem ziemskim tak, że apogeum zdolności umysłowych osiąga się między godziną 7 a 10 i kolejne, między 17 a 20, po południowej, krótkiej drzemce. Te pory są dobre, ale naturalnie możesz wykorzystać każdą inną.

Zachęcam Cię do wprowadzenia drobnych zmian w diecie i swojej aktywności fizycznej, aby zoptymalizować działanie mózgu. Mam proste rozwiązanie: większość składników odżywczych, których potrzebuje Twój najbardziej osobisty komputer zawiera garść orzechów włoskich - jeśli możesz, wprowadź je do swojej diety. Spróbuj też wypijać przynajmniej jedną butelkę niegazowanej wody mineralnej każdego dnia, najlepiej z dużą zawartością magnezu. To pierwsze zadanie, opcjonalne, możesz je śmiało ominąć.

Pracę mózgu wspomaga też trening fizyczny. Minimalna dawka to trzy razy w tygodniu po pół godziny. Dobre są szybkie spacery, rower, pływanie, biegi. Ważny jest sen, podczas którego mózg się regeneruje. Dobrze jest spać tyle, ile potrzeba, ale przynajmniej 7 godzin i dodatkowo pół godziny drzemki w ciągu dnia. To też opcjonalne zadania.

Algorytm Programowania Neuronalnego składa się z różnych zadań związanych z trzema wymienionymi programami głównymi, tj. Szybkim Czytaniem, Mnemoniką i Mentalnym Kalkulatorem. W ciągu następnych kilku tygodni wyłożę Ci podstawy dwóch z tych “programów umysłowych”, ale żeby efektywnie je wykorzystać będziesz potrzebował więcej regularnego treningu.

Trening czyni mistrza także w wykorzystaniu narzędzi, o których piszę. Dlatego jeśli chcesz zostać mistrzem, powinieneś trenować także po ukończeniu Programowania Neuronalnego. Wystarczy po prostu wykorzystywać poznane oprogramowanie w szkole, w domu, w pracy. Bądź wielkim, Bądź bogiem.