Przejdź do zawartości

Mózg jak komputer/Dzień 5.

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Zapamiętywanie dużych liczb

[edytuj]

Zademonstruję Ci, w jaki sposób można szybko zapamiętać długie liczby na przykładzie numerów telefonów. Cała trudność tej techniki polega na szybkim odszyfrowaniu kolejnych głosek wyrazów za pomocą klucza opartego o alfabet fonetyczny, o którym była mowa dnia czwartego Programowania Neuronalnego. Wymaga to nieco treningu, ale efekt jest wart swojej ceny.

Numer telefonu składa się zazwyczaj z dziewięciu cyfr. W rzadkich przypadkach uda nam się przyporządkować jedno słowo dla tak długiej liczby, np. TRaNSFoRMaToR, oznaczający numer 142 084 314. Jeżeli potrafisz wyobrazić sobie transformator, to możesz skojarzyć go z obrazem tego, do kogo należy ten numer. Wyobraź sobie połączenie tej osoby i transformatora zgodnie z zasadami, jakie poznałeś dnia pierwszego Programowania Neuronalnego. Zwykle jednak zapamiętanie jednego słowa nie przysparza nam kłopotów, więc obejdzie się nawet bez tego kojarzenia.

Częściej będziesz musiał rozbić długą liczbę na kilka mniejszych i odnaleźć dla każdej z nich odpowiadające im słowo. Aby ułatwić sobie to zadanie i wyszukiwać najmniejszą liczbę słów, korzystaj z programu 2Know.

Zobaczmy inny przykład - chcemy zapamiętać ciąg numerów alarmowych - 997 (policja), 998 (straż pożarna) i 999 (pogotowie ratunkowe). Odnajduję takie przykłady wyrazów:

997 BoBeK, PaPuGa, PiePrzyK

998 PrzyPłyW, PrzyPoWieść

999 BaoBaB, BeBoP (styl jazzowy)

Puść teraz wodze fantazji i wyobraź sobie, jak papuga w mundurze policjanta kieruje ruchem na środku ruchliwego skrzyżowania. Potem jak Jezus w strażackim stroju i z sikawką w ręku opowiada przypowieść do tłumu - jeżeli jednak taki obraz rani Twoje uczucia religijne, to zobacz na ekranie umysłu np. jak wóz strażacki podjeżdża pod morze, gdy zaczyna się przypływ i strażacy próbują zatamować te zwały wody. Mimo wszystko nie sądzę, aby Jezus miał Ci za złe takie wykorzystanie jego wizerunku - w końcu robisz to w celu zapamiętania numeru alarmowego, ale nie mnie to oceniać.

Ostatni przykład - pogotowie ratunkowe. Może ambulans jedzie na głośnym sygnale i ratownicy zabierają na noszach wielki baobab? Taki obraz powinien zapaść Ci w pamięć.

Identycznie postępuj z ważnymi numerami telefonów, które poleciłem Ci zapamiętać. Odnajdź wyrazy dla całego numeru telefonu, połącz je ze sobą znaną Ci techniką i dodatkowo połącz z nimi obraz osoby lub miejsca, gdzie ten numer przynależy.

Pamiętaj o jednej rzeczy - nie musisz zapamiętywać wszystkich tych słów w jednym obrazie umysłowym. Zapamiętaj ich łańcuch. Co to znaczy? Pokażę Ci to na przykładzie numerów alarmowych. Załóżmy, że chcemy zapamiętać ciąg tych numerów (oczywiście jest to absurdalny pomysł, ale to tylko przykład). Najpierw wyobrażasz sobie połączenie PaPuGi czy BoBKa z PrzyPłyWem, potem połączenie PrzyPłyWu z BaoBaBem i na końcu połączenie BaoBaBu np. z symbolem alarmu. W ten sposób nic Ci się nie pomiesza i łatwo odtworzysz łańcuch.

To tyle na dzisiaj. Zrób listę telefonów i poświęć chwilę czasu, aby zapamiętać je opisaną techniką.