Mózg jak komputer/Dzień 8.

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.
Porada Instrukcja 2. Przeczytaj książkę - opcjonalnie.

Masz dzisiaj jeszcze jedno, opcjonalne zadanie, więc nie musisz koniecznie go wykonywać. Znajdź dowolną książkę, która Cię interesuje, może to być beletrystyka lub literatura popularnonaukowa. Jestem przekonany, że w domowej biblioteczce posiadasz jakieś książki. Możesz też znaleźć w sieci interesujący ebook. Korzystając z poznanych technik czytania, przeczytaj tę książkę.

Jeżeli wciąż nie wiesz, jaką książkę mógłbyś przeczytać, polecam zwięzły poradnik Pałac pamięci, opisujący mnemonikę od strony praktycznej.

Klikając na okładkę obok możesz przeglądnąć tę książkę bezpośrednio w przeglądarce internetowej, możesz też pobrać plik z jej zawartością.

Udostępniłem też obszerny fragment mojej książki Mentalizm, w którym szczegółowo opisuję m.in. mnemonikę, możesz już teraz bezpłatnie go pobrać.

Jak czytać szybciej?[edytuj]

Przypomnij sobie, jaki wynik uzyskałeś pierwszego dnia Programowania Neuronalnego, gdy prosiłem Cię o sprawdzenie szybkości swojego czytania. Przeciętna prędkość czytania to około 240 słów/minutę. Badania pokazały jednak, że można z łatwością czytać 400 słów/minutę bez utraty zrozumienia. Dopiero powyżej tej wartości zaczynamy omijać pewne słowa w tekście. Rozwój większej szybkości czytania powyżej tego progu wymaga też wielu godzin treningu. Anne Jones osiągnęła wynik 4700 słów na minutę (język angielski) jednakże przy niskim poziomie zrozumienia tekstu - 67%. Większość mistrzów czytania ma wyniki rzędu 1000 do 2000 słów na minutę na podobnym poziomie zrozumienia treści. Jeżeli ktoś twierdzi, że czyta szybciej - podejdź do tego z wielkim sceptycyzmem.

Oto cztery kroki, które pozwolą Ci podwoić prędkość czytania w ciągu dziesięciu minut:

1. Dwie minuty - czytaj tak szybko jak potrafisz, przesuwając palec, ołówek czy kursor wzdłuż czytanych wersów. Nie cofaj wskaźnika, ale przesuwaj go płynnym ruchem do przodu - w ten sposób unikniesz regresji, która spowalnia czytanie. Wskaźnik nie jest obowiązkowy, ale znacznie odciąża oczy i ułatwia płynne czytanie.

2. Trzy minuty - rozpoczynaj ruch wskaźnikiem od trzeciego słowa w wersie i kończ na trzecim wyrazie od końca. Wykorzystasz tak widzenie obwodowe, przeczytasz całe zdanie przy krótszym ruchu oczu.

3. Dwie minuty - czytanie odbywa się przy pomocy krótkich, fotograficznych ujęć, zwanych sakadami (fiksacje wzrokowe). Spróbuj ograniczyć liczbę takich ujęć w wersie do dwóch, na trzecim wyrazie od początku i trzecim od końca. Jest to możliwe prawie w każdym pisanym tekście.

4. Trening - poćwicz czytanie zbyt szybkie, aby w pełni zrozumieć tekst, ale z wykorzystaniem powyższych trzech technik. Przeczytaj tak np. pięć stron, a potem kontynuuj z wygodną dla Ciebie prędkością. W sposobie, jaki postrzegamy, występuje tzw. efekt kontrastu, często pokazuje się to na przykładzie jazdy samochodem - kiedy jedziesz 80 kilometrów na godzinę, może wydawać Ci się to dużo. Jednak gdy np. zjeżdżasz z autostrady, na której jechałeś 120 kilometrów na godzinę, zwalniając do 80, ta prędkość wyda Ci się bardzo wolną.

Wykonaj powyższe ćwiczenia na dowolnie wybranej książce, najlepiej lekkiej beletrystyce, po czym zmierz prędkość swojego czytania. Wynik możesz zapisać w dzienniku wyników. Jeżeli masz ochotę, przeczytaj całą książkę korzystając z poznanych technik - to zadanie opcjonalne.