Przejdź do zawartości

Mózg jak komputer/Dzień 15.

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Aktywacja pamięci ejdetycznej[edytuj]

Doświadczenia części współczesnych mnemonistów pokazują, że pamięć fotograficzna prawdopodobnie nie jest niczym więcej, jak tylko mistrzowsko zastosowaną i wytrenowaną mnemoniką. Przykładem jest Derren Brown, który na potrzeby jednego ze swoich show zapamiętał ze szczegółami mapę Londynu korzystając z mnemoniki właśnie, podobnej do tej, jaką zaraz przedstawię.

Zadanie polega na zapamiętaniu położenia i nazw parków narodowych Polski, widocznych na mapie obok (kliknij na obrazku, aby go powiększyć).

Spróbuj wykonać polecone ćwiczenia, a następnie przejdź do testu.

Jak widać na załączonej mapie, Polska jest podzielona na sektory, wyznaczone przez południki (15, 19 i 23) oraz równoleżniki (50 i 54). Bardzo częstą praktyką w atlasach jest dzielenie map właśnie na sektory, co ułatwia odnajdywanie szukanych obiektów. Dodamy jeszcze równoleżnik 52, wtedy nasza mapa będzie podzielona na kilkanaście sektorów, a w każdym z nich znajdują się następujące parki narodowe:

A (<15°E) B (15-19°E) C (19-23°E) D (>23°E)
1 (>54°N) Woliński PN Słowiński PN Wigierski PN
2 (52-54°N) Ujście Warty Bory Tucholskie, Drawieński PN, Wielkopolski PN Biebrzański PN, Narwiański PN, Kampinoski PN Białowieski PN
3 (50-52°N) Karkonoski PN, Stołowogórski PN Świętokrzyski PN, Ojcowski PN Poleski PN, Roztoczański PN
4 (<50°N) Babiogórski PN, Tatrzański PN, Gorczański PN, Pieniński PN, Magurski PN, Bieszczadzki PN

Aby zapamiętać rozmieszczenie poszczególnych parków narodowych, musimy znaleźć łatwe do zapamiętania i wyobrażenia zakładki dla poszczególnych sektorów. Możliwe jest stworzenie zakładek dla określonych kombinacji równoleżnik/południk, dzięki czemu znalibyśmy nawet dokładne położenie geograficzne zapamiętywanych obiektów, ale dla uproszczenia zrobimy sobie tylko zakładki dla sektorów, zgodnie z następującym kluczem:

 • A1 - AkT
 • A2 - AeroplaN
 • B1 - But
 • B2 - BaraN
 • B3 - BuM (albo BoM, przyrząd gimnastyczny)
 • C2 - CyceroN
 • C3 - CKM
 • C4 - ChóR
 • D1 - DruT
 • D2 - DżiN
 • D3 - DżeM

Jak widać, zakładki dla sektorów zaczynają się na literkę sektora i kończą literką odpowiadającą w alfabecie fonetycznym cyfrze sektora. Środkowe litery nie mają dla nas znaczenia, możesz oczywiście wymyślić własne przykłady, które Cię przekonują. Przeczytaj kilkakrotnie tę listę, aby zapadła w pamięć. Teraz wystarczy wykorzystać mnemotechnikę, jaką poznałeś już pierwszego dnia Programowania Neuronalnego i metodę zamiany słów na obrazy, opisaną w dniu dziewiątym.

Zaproponuję Ci kilka możliwych przykładów wyobrażeń, jednak ponieważ masz już trochę praktyki, prawdopodobnie będziesz chciał też wykorzystać własne.

 1. Akt + wole (Woliński) = naga rzeźba ma wielkie wole.
 2. Aeroplan + warta (Ujścia Warty) = starego typu samolot stoi na warcie.
 3. But + słowik (Słowiński) = słowik chodzący w butach.
 4. Baran + las uszu (Bory Tucholskie) + drewno (Drawieński) + wielka Polska (Wielkopolski) = rozpędzony baran rozbija las uszu; las uszu zostaje wyrąbany i przerobiony na drewno; wielka Polska jest zbudowana z drewna, albo ma drewniane nogi.
 5. Bom + kark i noski (Karkonoski) + stoły i góry (Stołowogórski) = kark i małe noski ćwiczą na bomie; wielkie jak góry stoły ćwiczą na bomie.
 6. Cyceron + Bieber (Biebrzański) + Narnia (Narwiński) + kemping i noski (Kampinoski) = Justin Bieber niczym Cyceron występuje na mównicy; Bieber przechodzi przez szafę do bajkowej krainy Narnii; noski rozbijają kemping w krainie Narnii.
 7. CKM + święta (Świętokrzyski) + ojciec (Ojcowski) = Mikołaj niszczy świąteczny nastrój za pomocą CKM; tata przebrany za Mikołaja próbuje rozdawać dzieciom prezenty.
 8. Chór + baby i góra (Babiogórski) + Tatry (Tatrzański) + goryczka (Gorczański) + piana (Pieniński) + mag (Magurski) + wieszcz (Bieszczadzki) = góry w kształcie bab śpiewają żwawo w chórze; góry w kształcie bab to Tatry; próbujesz kęsa Tatr, są lekko gorzkie w smaku; piana ma też smak lekko gorzki, spróbuj jej w wyobraźni; mag używa swojego potężnego czaru, zalewa wszystko pianą; mag wieszczy przyszłość w szklanej kuli.
 9. Drut + Viagra (Wigierski) = drut staje nagle dęba pod wpływem Viagry.
 10. Dżin + biała wieża (Białowieski) = pocierasz białą wieżę, a z tej materializuje się dżin.
 11. Dżem + pole (Poleski) + roztocze (Roztoczański) = smarujesz pole dżemem; wielkie roztocze wcina kanapkę wysmarowaną z każdej strony dżemem.

Przejrzyj jeszcze raz wszystkie wyobrażenia, po czym przejdź do testu. Jeżeli masz ochotę na więcej zadań, możesz dziś opcjonalnie spróbować zapamiętać w ten sam sposób najważniejsze parki krajobrazowe, jakie widnieją na mapie Polski.

Test[edytuj]