Przejdź do zawartości

Mózg jak komputer/Dzień 4.

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Główny System Pamięciowy

[edytuj]

Największym problemem przy zapamiętywaniu są liczby. To dlatego, że mózg nie jest zoptymalizowany pod kątem zapamiętywania liczb. Na drodze ewolucji ten ważny organ zmieniał się w taki sposób, że najłatwiej zapamiętujemy obrazy. Liczb nie potrafimy wizualizować w prosty sposób, więc dużą trudność sprawia nam ich zapamiętywanie.

Wyjątek stanowią tutaj synesteci, u których liczby wywołują niezwykłe wrażenia zmysłowe, ale o tym poczytasz wkrótce. Dziś chciałbym zademonstrować Ci system, który powstał w XVII wieku - jego podstawę stanowi alfabet fonetyczny. Korzystając z owego alfabetu można przyporządkować określonym głoskom w danym języku stałe wartości cyfr. W przykładach dostępnych w większości polskojęzycznej literatury dotyczącej tej mnemoniki, wygląda to tak (w nawiasie podano sposób, w jaki można zapamiętać to przyporządkowanie):

Cyfra Odpowiadające głoska Jak zapamiętać
0 s, z z to pierwsza głoska w słowie zero
1 t, d litery t i d mają jedną pionową kreskę, jak cyfra 1
2 n pisane n ma dwie pionowe kreski
3 m pisane m ma trzy pionowe kreski
4 r dominującą głoską w słowie cztery jest r
5 l rzymska cyfra L (czyli 50) kryje słowo pięć; dłoń wyciągnięta ku górze z kciukiem wyciągniętym w bok ma pięć palców
6 j pisane j to lustrzane odbicie szóstki
7 k, g z dwóch siódemek ułożyć można duże K
8 f, w pisane f ma dwie pętelki, jak cyfra 8
9 p, b litery p i b to lustrzane odbicia cyfry 9

Mnemonika ta jest przyjazna także osobom niewidomym lub z preferencjami w zakresie pamięci słuchowej, dzięki wykorzystaniu alfabetu fonetycznego właśnie. Ważne więc jest, jak wymawia się dany wyraz, nie jak się go pisze. Np. w słowie szyszka mamy połączenie liter "s" i "z", które jednak nie ma odpowiednika w naszym systemie. Pomijamy więc wszystkie głoski prócz literki "k", która oznacza cyfrę siedem. Dlatego słowo szyszka oznacza właśnie cyfrę 7. Spójrzmy dalej - wyraz toffi czyta się po prostu "tofi". Słyszymy więc dwie mające dla nas znaczenie głoski - "t" i "f". Toffi w naszej mnemonice symbolizuje więc liczbę 18.

Przeczytaj kilkukrotnie powyższą listę cyfr i odpowiadających im głosek. Nie powinieneś mieć najmniejszych problemów z jej zapamiętaniem. Teraz stworzymy sobie pierwsze dziesięć zakładek, zgodnie z zasadami tej mnemoniki. Przykłady powinny być łatwe do wyobrażenia, oto kilka możliwości:

0 - Słoń, Słońce, Zoo, Zorza

  1. - Duch, Dach, Taca, Tłuścioch
  2. - Nóż, Noe, Nożyce, Narzędzia
  3. - Mysz, Małż, Mahoń, Mąż
  4. - Róża, Ryż, Rodzice, Rycerz
  5. - Liść, Loch, Loża, Ludzie
  6. - Jeż, Jędza
  7. - Kosz, Koń, Gęś, Gałąź
  8. - Fa, Wąż, Wieś, Wół
  9. - Piła, Pszczoła, Boa, Baca

Zauważ, że każde z tych słów można łatwo sobie wyobrazić. Każde zawiera też tylko jedną znaczącą głoskę odpowiadającą danej cyfrze, dla ułatwienia rozpoczyna się od niej, choć nie jest to konieczne. Wybierz sobie najbardziej przemawiające do Ciebie przykłady i spróbuj je zapamiętać, kilkukrotnie je sobie wyobrażając. Niech będzie to dla Ciebie zabawą.

Ponieważ korzystanie z tego systemu wymaga wymyślania kolejnych słów, aby ułatwić to zadanie przygotowałem polskojęzyczny słownik dla programu 2Know, możesz z niego korzystać przy wielu późniejszych instrukcjach Programowania Neuronalnego. Program łatwo uruchomisz w systemie Windows, a także w Linuksie dzięki wine.

Wkrótce dowiesz się, jak wykorzystać możliwości Głównego Systemu Pamięciowego i jak stworzyć Matrycę Pamięciową.