Przejdź do zawartości

Mózg jak komputer/Dzień 6.

Z Wikibooks, biblioteki wolnych podręczników.

Twój podręczny, mentalny notes.

[edytuj]

Dzienny terminarz

[edytuj]

Aby zapamiętać dzienny terminarz wystarczy skorzystać z pierwszych dwudziestu czterech zakładek GSP, które już znasz, jeśli wykonałeś instrukcję drugą na dzień dzisiejszy. Kolejne zakładki odpowiadają kolejnym godzinom dnia. Jeżeli często będziesz korzystał z takiego mentalnego terminarza, to używaj unikalnych zakładek tylko dla tego celu, co ułatwi Ci zadanie i nie wprowadzi nieładu do Twojego pałacu pamięci.

Oto prosty plan dnia i sposób, w jaki możesz go zapamiętać:

6:30 umówiłeś się na trening z przyjacielem

13:00 lunch

16:00 chcesz wykonać instrukcje kolejnego dnia Programowania Neuronalnego

21:00 na Discovery odbędzie się premiera nowego sezonu Pogromców Mitów

O 6:30 planujesz trening z jednym ze swoich przyjaciół. Szóstce w GSP odpowiada np. słowo "Jeż", wystarczy więc jak wyobrazisz sobie trening z wielkim jeżem, najlepiej z twarzą Twojego przyjaciela.

Lunch o 13:00 możesz wyobrazić sobie w bardzo nietypowej scenerii, np. w restauracji pełnej "DyMu" (13 w systemie GSP).

16:00 w GSP odpowiada np. słowo "TuJa". Trening PN możesz wyobrazić sobie na różne sposoby, np. gdy siedzisz przed laptopem lub medytujesz. Połącz to w jakiś sposób z tują, wyobraź sobie, jak medytujesz siedząc na czubku tego wątłego krzewu.

Jeżeli nie oglądałeś wcześniej Pogromców Mitów, to pewnie nie znajdziesz odpowiedniego skojarzenia. Jeśli jednak znasz ten program, to bardzo łatwo wyobrazisz sobie któregoś z jego głównych bohaterów, bardzo charakterystycznych ludzi i połączysz w wyobraźni z "NiTem".

Myślę, że tyle informacji Ci wystarczy. Masz proste zadanie na dzisiaj. Jest jednak opcjonalne i nie ma obowiązku, abyś go wykonał. Ułóż krótki rozkład zajęć na dzień jutrzejszy i zapamiętaj go korzystając z opisanej metody. Jutro rano, po obudzeniu, prześledź w pamięci kolejne godziny, czyli po prostu zakładki GSP i przypomnij sobie, co miałeś w planach do zrobienia.

Ten prosty system możesz nieco rozbudować, jeśli chciałbyś zapamiętać rozkład zajęć na cały tydzień:

Tygodniowy terminarz

[edytuj]

Gdy przyswoisz sobie sposób zapamiętywania rozkładu dnia, możesz spróbować zapamiętać zajęcia na cały tydzień. Aby zapamiętać terminarz tygodniowy, przyporządkuj każdemu z dni tygodnia kolejny numer od jeden do siedem, czyli dla poniedziałku - 1, wtorku - 2 itd. Połącz ten numer z godziną i znajdź słowo, odpowiadające takiej liczbie zgodne z alfabetem fonetycznym i zasadami GSP.

Pokażę Ci to na przykładzie. O godzinie 3:00 rano w sobotę powinineś odwiedzić bibliotekę i oddać książki. Akurat wracasz z piątkowej imprezy, więc masz po drodze. Sobocie odpowiada cyfra 6, czyli powinieneś zapamiętać 63 i połączyć w wyobraźni z obrazem biblioteki. 63 to np. "JaMa" w systemie GSP, wyobraź więc sobie wielką jamę, do której wpadasz wraz ze stosem książek. Na tej prostej zasadzie tworzysz asocjacje dla wszystkich zajęć jakie planujesz w tygodniu.

Sprawa jest tutaj nieco trudniejsza, gdy będziesz musiał zapamiętać trzycyfrowe liczby, np. dla środy o 16:00 - 316. Możesz ułatwić sobie życie jeśli przyjmiesz, że większość czynności wykonujesz w określonych godzinach, np. od 10 do 20. Wtedy dla każdej z godzin przyporządkowujesz cyfry, np. dla 10:00 - 1, dla 11:00 - 2 itd. Wtedy cały terminarz sprowadzi się do zapamiętania liczb dwucyfrowych.